Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır?

Memurun cari yıl içinde kullanmadığı izin var ise de diğer seneye devreder, memur iznini o yıl içerisinde kullanabilir. İşte detaylar...

66960
Abone Ol
Daha Fazla

Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır?

Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır?
Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır?

Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır? Devlet Memurları Kanunu’nun yıllık izin başlıklı 102 numaralı maddesinde, izin süreleri, hizmet süresi 1 yıl ve 10 yıl arasında olanlar için yirmi gün, hizmet süresi 10 yıldan fazla olan memurlar içinse 30 gündür, zorunlu hallerde ise bu günlere 2 şer gün olmak üzere gidiş ve dönüş süreleri eklenebilir. İbaresi bulunmaktadır.

Aynı kanunun bir sonraki maddesinde yani 103. maddede ise “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.” açıklaması yer almaktadır. Öğretmenler ise yaz tatili boyunca yıllık izinde sayıldıkları için ayrıca bir yıllık izin kullanamazlar. Radyoaktif ışınlarla çalışan personele ise yıllık izne ek olarak 1 aylık sağlık izni de verilmektedir.

Memurun cari yıl içerisinde aldığı ancak kullanamadığı izinler almış olduğu yılın izni olarak kayıtlara geçer. Bir sonraki yılın izin süresinden düşülmez. Örnek olarak 20.12.2015 tarihinde 20 günlük izne çıkan bir memurun, 2016 yılına taşan izni 2015 yılına ait olan izin olarak kabul edilir.

Daha İleri Tarihe Sarkmaması Gerekiyor

Daha İleri Tarihe Sarkmaması Gerekiyor
Daha İleri Tarihe Sarkmaması Gerekiyor

Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır? Memurun yıllık iznini kesinlikle 2 sonrasına sarkıtmaması gerekmektedir. Çünkü 2. yıla sarkan izin hakları düşmüş olacaktır. Örnek verecek olursak, 2015 yılından kalma 15 günlük bir izin hakkı bulunan memur, 20.12.2016 tarihinde yıllık izne çıkmak istemesi halinde 2015 yılından getirdiği 15 günlük iznin sadece 12 gününü kullanabilir, kalan 3 günlük izin hakkı düşer. Memur bu durumda 42 günlük izin kullanabilir.

Yıllık izin kullandığı sırada hastalanan memur ise raporun bitiş tarihinde göreve dönebilir. Kısa bir örnekle, 10.05.2015 tarihinde 15 günlük izin alan memur, 20.05.2015 tarihinde 10 günlük hastalık raporu alması durumunda 30.05.2015 tarihinde iş başı yapar.

Yıllık İzin Sürelerinin Hesaplanması

Yıllık İzin Sürelerinin Hesaplanması
Yıllık İzin Sürelerinin Hesaplanması

Yıllık izin sürelerinin hesaplamasında en önemli noktaların başında hizmette ne kadar süre geçirdikleri gelmektedir. 2015 yılında 20 günlük izni bulunan bir memur bu iznin 5 gününü kullanırsa eğer geriye kalan 15 günlük iznini 2016 yılındaki 20 günlük izniyle birleştirerek 35 günlük izin kullanabilir. Elde ettiği 35 günlük izninde sadece 10 günlük kısmını kullanması durumunda ise geriye 25 günlük izni kalır. Bu izninde 2016 yılına ait olan 20 günlük kısmı 2017 yılına devreder. 2015 yılından kalma 5 günlük izin hakkı ise düşer. Memur 2016 ve 2017 izinlerini birleştirerek tek seferde 40 günlük bir izin alabilir. Eğer memurun hizmet süresi 10 yıldan fazla ise bu süre 60 güne çıkar. 

https://www.mymemur.com.tr/hangi-memurlar-sendika-izni-kullanabiliyor.htm

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!