Memur Hastalık İzinleri Sözleşmeli Personele Uygulanır mı?

Kamu kurumlarında çalışan memurlar için hastalık izni hakkı söz konusudur. Peki sözleşmeli personeller için de aynı halk geçerli midir? Sözleşmeli personellerin hastalık izinleri ne kadardır?

Memur Hastalık İzinleri Sözleşmeli Personele Uygulanır mı?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet kurum ve kuruluşlarında görev alan kadrolu memur çalışanlarının hakları sözleşmeli memurlara göre daha fazla olabilmektedir. Ancak sözleşmeli personeller de benzer haklara sahiptir. Bu noktada kişilerin merak ettikleri konulardan biri de hastalık izninin sözleşmeli personeller için de geçerli olup olmadığıdır.

Kişilere verilecek hastalık izinlerine ilişkin olarak, ilgili kanunda, “Memur olarak çalışan kişiye, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde on sekiz aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise on iki aya kadar izin verilir.

Azami izin sürelerinin hesabında, aynı hastalığa bağlı olarak fasılalarla kullanılan hastalık izinleri de iki izin arasında geçen sürenin bir yıldan az olması kaydıyla dikkate alınır.” maddesi yer almaktadır. Sözleşmeli personeller de bu maddenin kendileri için de geçerli olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ayrıca bu izin sürelerinin bitmesi neticesinde kişinin hastalık durumunun düzelmemesi gözlemleniyor ise izin süresi birinci maddede belirtildiği kadar uzatılmaktadır. Eğer bu uzatma süresinde de kişi iyileşmemiş ise emeklilik hakları devreye sokularak kişiler emekli edilirler.

Sözleşmeli Personelin Hastalık İzin Süresi Ne Kadardır?

Kamu personeli olarak görev yapan sözleşmeli memurların da hastalık izni bulunmaktadır. Ancak bu izin kadrolu memurlara uygulanan hastalık iznine göre farklılık göstermektedir. İlgili yönetmelik incelendiğinde, sözleşmeli personellere uzun zaman tedavi gerektiren hastalıklar için en fazla 36 ay, diğer hallerde ise 24 ay hastalık izni verildiği görülmektedir.

Bu durumda kadrolu memurlar ve sözleşmeli memurlar için verilen toplam izin süresinin aynı olduğu görülmektedir. Bu durumda hastalık izninin sözleşmeli memur ve kadrolu memurlar için farklılık göstermediği söylenebilir. Ancak çalışılan kurumun özel hükümlerine göre de bu süreler değişiklik gösterebilmektedir. Kişiler iyileşmedikleri durumlarda da emeklilik hakları devreye girerek emekli edilmektedirler.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!