Memur İdari İzin Hakkından Feragat Edebilir Mi?

Memur İdari izin hakkından feragat edebilir mi cevap Mymemur.com.tr'de

60425
Daha Fazla Göster

Memur İdari İzin Hakkından Feragat Edebilir Mi?

Zaman zaman devlet memurlarının kişisel durumları ve çevresel etmenler göz önünde bulundurularak idari izinler uygulanmaktadır. Mesela salgın hastalık gibi bütün toplum hayatını yakından ilgilendiren zamanlarda ve konularda halile olanlara, kronik rahatsızlığı olanlara, ilkokul çağında çocuğu olanlara verilmiş olan izinler gibi.

Örneğin; Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı 13.03.2020 tarih ve E.12362 sayılı yazısıyla;

korona virüs tehdidi nedeniyle yasal süt izni kullanmakta olanların,

  • Hamilelerin,
  • Engelli çalışanların,
  • Kanser hastaları,
  • Bağışıklık sorunu olanlar,
  • Obezite ve diyabet,
  • Kronik solunum yolu hastaları,
  • Kalp damar hastaları,
  • Organ nakli olanları,
  • Kronik hastalar gibi

Sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu dezavantajlı grupların, yönetici pozisyonunda olanlar hariç 60 yaş üstündekilerin 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 12 gün idari izinli sayılmaları Cumhurbaşkanı kararıyla ilan edilmiştir.

Memur İdari İzin Hakkından Feragat Edebilir Mi?
Memur İdari İzin Hakkından Feragat Edebilir Mi?

22 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan genelgede daha önce Covid-19 kapsamında izinli sayılanların yeni bir karar verilinceye değin idari sayılacakları, yıllık izinlerini, mazeret izinlerini kullanabilecekleri belirtilmiştir. Dolayısıyla ilk izindeki 12 günlük süre bitiminde izinler, ikinci bir emre kadar uzatılmıştır.

İzinler verilirken ayrıca çeşitli kısıtlamalar da getirilmiştir. Genelgede, izinli bulunanların uzaktan ya da dönüşümlü çalışan amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamayacakları bildirilmiş. Hizmetlerine ihtiyaç duyulanların da çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda oldukları belirtilmiştir.

İzin Hakkı
İdari İzin

Özellikle 112 Acil Çağrı Merkezleri gibi yoğunluğun arttığı yerlerde izinlilerin bir kısmı göreve çağrılmıştır. Sağlık Bakanlığınca da sağlık hizmetlerinde artan ihtiyaçlardan dolayı daha önceki izinlerin sonlandırılarak ilgili personellerin görevlerine dönmesinin sağlanmasına ilişkin kurum amirlerine yetki verildi.

Açıklamalara ve idari izinlerin uygulanış biçimlerine baktığımızda idare, ihtiyaç halinde izinli personelini göreve çağırabilmektedir. Bu yüzden izinden feragat etmek isteyen personelin da hakkından feragat edip göreve başlamasında herhangi bir sorun yok gibi görünüyor.

Fakat izinler zaten zorunlu ve riskli durumlarda verildiği için personellerin özel durumlarını, sağlıklarını, sevdiklerini göz önünde bulundurarak karar vermelerinde fayda var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur İdari İzin Hakkından Feragat Edebilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!