Memur, İstifa Edip 4/B’ye Geçtiğinde Mükerrer Emekli Primini Geri Alabilir mi?

Memurlar istifa ettiklerinde sözleşmeli kadrolara geçebilirler mi? Böyle bir durumda mükerrer emekli primi geri alınabilir mi? Detaylar...

76784
Daha Fazla Göster

Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapan kişiler, bazı durumlarda istifa haklarını kullanabilirler. Bu durumda, bu kişilerin sözleşmeli memur olarak başka kadrolara başvurup başvuramayacağı merak konusudur. Devlet memurluğundan istifanın ardından, sözleşmeli personel kadrolarına başvurmak mümkündür. Ancak memurluk görevi ile sözleşmeli personel görevlerinin emeklilik şartlarının aynı olmadığı unutulmamalıdır. Sözleşmeli personeller işçi statüsünde görev yapmaktadırlar. Dolayısı ile emeklilik durumları da farklılık göstermektedir.

Memur, İstifa Edip 4/B'ye Geçtiğinde Mükerrer Emekli Primini Geri Alabilir mi?
Memur,  4/B’ye Geçtiğinde Mükerrer Emekli Primini Geri Alabilir mi?

Kamu personeli olarak görev yapan memurun istifa etmesi ve sözleşmeli personel olarak göreve başlaması halinde, mükerrer emekli primi ödemesi yapılabilmektedir. Mükerrer emeklilik primlerinin geri ödemesinin yapılması doğru bir uygulamadır ancak çok fazla bir ödeme yapılmadığının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca bu ödemeler kişilerin çalışma süreleri, çalışma pozisyonları ve emeklilik durumlarına göre de değişiklik göstermektedir. Sözleşmeli personel olarak göreve başlayan kamu personeli emekli primi geri ödemesinden yararlanabilmektedir. Bu ödeme işlemi bir hak olarak ele alındığında, şartların sağlanması ile birlikte geri ödeme işlemi yapılmaktadır.

Sözleşmeli Personelin Hakları Nelerdir?

Sözleşmeli Personelin Hakları Nelerdir?
Sözleşmeli Personelin Hakları Nelerdir?

Genel olarak eğitim ve sağlık alanındaki kadrolarda karşılaşılan sözleşmeli personeller, ihtiyaç olması halinde devlet kurumlarında birçok farklı görev alabilmektedirler. Devlet memuru olarak görev yapan kişilere kıyasla, sözleşmeli personellerin hakları daha sınırlı olabilmektedir.

Mükerrer Emekli Primi
Mükerrer Emekli Primi

Aynı devlet memurluğunda olduğu gibi sözleşmeli personellerin de kendi görevleri dışında gelir elde edebilecek herhangi bir iş yapmaları yasaktır. Bununla alakalı bazı istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Öğretmen olarak görev yapan sözleşmeli personeller ara tatil ve yaz tatilinde izne ayrıldıkları için herhangi bir yıllık izne tabi değillerdir. Diğer görevlerde yer alan sözleşmeli personeller ise farklı görev sürelerine göre belirlenen yıllık izine ayrılabilmektedirler.

Süt İzini
Süt İzini

Sözleşmeli personellerin doğum izni ve süt izni gibi hakları da bulunmaktadır. Ayrıca eşi doğum yapacak sözleşmeli personeller için de izin hakkı bulunmaktadır. Bu hakların tümü devlet memuru olarak görev yapan kişiler için daha avantajlıdır. Sözleşmeli personeller için ise daha kısıtlı bir şekilde sunulmaktadır.

İstifa Eden Memur Tekrar Memurluk Yapabilir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur, İstifa Edip 4/B’ye Geçtiğinde Mükerrer Emekli Primini Geri Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!