1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memur Öğretmenlerin Atanma Taleplerini MEB Yanıtladı
Memur Öğretmenlerin Atanma Taleplerini MEB Yanıtladı

Memur Öğretmenlerin Atanma Taleplerini MEB Yanıtladı

TBMM'de verilen soru önergesi ile öğretmen olup da kamuda başka unvanlarda memurluk yapanların öğretmen olarak atanması talep edilmişti. Ziya Selçuk soru önergesine yazılı olarak verdiği cevaba My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

Öğretmen olup başka unvanlarda memurluk yapanların öğretmen kadrosuna atanmasına ilişkin olarak TBMM Başkanlığına Kasım 2018’de soru önergesi verilmişti. İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından,  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması üzerine verilen soru önergesi ve Bakanlıktan gelen cevabı My Memur olarak yayımlıyoruz:

Memur Öğretmenlerle İlgili Soru Önergesi şu şekildedir:

Öğretmen olduğu halde VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt kâtibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, itfaiyeci, şoför, kaloriferci, hizmetli, ... vs gibi mezuniyet dışı unvanlarda çalışmak zorunda kalan kamu personelimiz devletimiz için maalesef çok büyük yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır.

15 Temmuz 2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK' lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluşmuştur.

MEB'in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planı yeni öğretmen ihtiyacı da doğuracaktır.

Ayrıca Bütçe olanaklarının kısıtlılığı sebep gösterilerek atama yapılmadığı gerçeği de ortadadır.

Buna göre TTK ve MEB ölçütlerine göre öğretmen olup başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından verilen cevap:

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4 üncü maddesinin 2 nci fıkrasında sözleşmeli öğretmenlerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartlan taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacağı belirtilmiştir.

Değerlendirme: MEB’in yanıtı kamuya öğretmen alım nasıl yapılmaktadır sorusuna verilen bir cevap olabilecek tarzdadır. Oysa soruda MEMUR ÖĞRETMENLER’le ilgili bir çalışma olup olmadığı sorulmuştur!

Soru Önergesi için TIKLAYINIZ.

MEB'in cevabı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler