Memur Olmak için Neler Gerekir?

Türkiye’de pek çok kişi devlet memur olarak görev yapmak ister. Hem gençlerin kendi gelecek planlarında hem de anne babaların çocuklarının geleceği için hayalini kurduğu memurluk için aranan şartlar nelerdir?

60629
Daha Fazla Göster

Memur Olmak için Neler Gerekir? Türkiye’de pek çok kişi devlet memur olarak görev yapmak ister. Devlet garantisi altında çalışmak isteyen kişiler memurluğu, maaşlar, maaşların katlanması, çalışma saatlerinin rahat olması, mesai kavramları, primleri ve benzeri gibi durumların olmasından dolayı tercih ederler. Aynı kişiler memur olma şartlarının neler olduğunu da merak ederler.

Memur Olmak için Neler Gerekir?
Memur Olmak için Neler Gerekir?

Memur Olma Şartları Nelerdir?

Memur olma şartlarının başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gelir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmak da gerekir. Memurlukta alt yaş sınırı 18’dir. Üst yaş sınırı şartı eski dönemlerde olsa da artık yok. Pozisyon ve kuruma göre değişmek üzere minimum bir eğitim düzeyi şartı aranır. Genel olarak en az ortaokul mezunu olan kişiler devlet memuru olmak için belirli pozisyonlara ve görevlere başvuru yapabilirler. Ancak bu durum tüm pozisyonlar için geçerli değildir.

Nasıl Memur Olunur?

Devlet kurumlarında görev yapmak isteyen kişiler için KPSS kısa adıyla anılan Kamu Personeli Seçme Sınavı düzenlenir. Her yıl düzenlenen KPSS’de her memur kadrosu için farklı puan türlerinde başarı sağlamak gerekir. Bu puan türleri ile ilgili bilgiler sınav başvuru şartlarında detaylı olarak açıklanır. Adaylar KPSS puanlarının yeterli olması ve diğer şartları yerine getirmeleri halinde istedikleri memur kadrolarına başvuru yapabilirler. KPSS’ye girmeyenler memurluk için başvuru yapamazlar.

Memur Olmak için KPSS’ye Girmek Şart!

Memur Olmak için KPSS’ye Girmek Şart!
Memur Olmak için KPSS’ye Girmek Şart!

Devlet memurluğuna geçiş yapmak isteyenlerin KPSS’ye ilaveten minimum lise ve dengi okullardan mezun olması gerekir. Kamu Personeli Seçme Sınavı öğrenim derecelerine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

  • İlköğretim ve ön lisans mezunları için düzenlenen,
  • Lisans mezunları için düzenlenenlerdir.

Lisans mezunları için her yıl, ilköğretim ve ön lisans mezunları için iki yılda bir KPSS düzenlenir. Bir KPSS sınavında başarılı sayılmak ve devlet memuru olmak için en az 70 puan almak gerekir. Ancak bu puanın alınması demek atanma garantisi anlamına gelmez. Bunun nedeni KPSS sınavlarındaki değerlendirmelerin en yüksek puandan en düşük puana doğru yapılmasıdır.

Memurlar Ne İş Yaparlar?

Devlet memurlarının ne iş yaptıkları çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterir. Memurluk genellikle masa başı iş olarak nitelense de; sahada çalışan memurların sayısı da oldukça fazladır. Memurların işlerini net olarak tanımlayabilmek için hangi kurumda, hangi pozisyonda görev yaptığının bilinmesi gerekir.

Kimler Memur Olabilir?

Devlet memuru olarak görev yapmak isteyen kişilerde genel şartlar arandığı gibi açık pozisyonlara bağlı olarak özel şartlar da aranır. Memurluğun en önemli şartı TC vatandaşı olmaktır. Her 18 yaşını dolduran kişi devlet memuru olabilir. Geçmiş yıllarda devlet memurluğunda üst yaş sınırı bulunuyordu. Ancak günümüzde her yaş grubunda olanlar devlet memurluğuna başvuru yapıyor. Ancak personel alımı yapacak olan kurumun yaş kriterlerini yerine getirmek gerekiyor. Bazı kamu kurumları 30 yaşını geçmemiş olma şartı ararken, bazıları da en fazla 40 yaşında olunmasını istiyor. 65 yaşına kadar olan kişilerin kamu personeli iş başvurusunu kabul eden kamu kurumları da yok değil…

Memur Olmak
Memur Olmak

Devlet Memuru Olmanın Avantajları Nelerdir?

Devlet memuru olma şartlarını yerine getiren herkes bu hayalini gerçekleştiremiyor. Bunun nedeni her bir kadro için geçerli olan açık pozisyon sayısının çok fazlası başvuru yapılması.

Devlet memurluğunu cazip kılan bazı noktalar var. Türkiye’deki hemen hemen her gencin ya da ailelerin çocukları için hayalini kurduğu devlet memurluğunun avantajları;

  • Sadece hafta içi günlerde çalışılıyor olması
  • Gün içinde çalışma saatlerinin özel sektörün çalışma saatlerine göre daha az olması
  • Devlet tarafından tanınan sosyal haklar ve güvenceler
  • Vardiya sisteminin olmaması
  • Yıllık izinlerin sağladığı avantajlar
  • Resmi tatillerin sağladığı avantajlar
  • Bazı ekstra durumlar haricinde işten çıkarılmaların yaşanmaması

Tabii tüm bu avantajların yanı sıra memurların da, devlet memurluğunun gerektirdiği gibi davranması, iş yaşamlarını belirli kurallar dahilinde devam ettirmesi gerekir. Yüz kızartıcı suç işlenmesi halinde memurluktan atılma ile karşılaşılacağının da bilinmesi gerekir. Net kurallarla belirlenmiş olan suç ve kusurlardan birini işlememiş olanlar emekli olana dek memurluklarına devam edebilirler. Devlet memuru olmak isteyenler çeşitli platformlarda ilan edilen duyuruları takip ederek ve belirtilen adımları gerçekleştirerek bunu sağlayabilirler.

Memurlar Nasıl Emekli Olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur Olmak için Neler Gerekir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!