1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memur-Sen 2019 Mayıs Ayı Açlık-Yoksulluk Rakamlarını Açıkladı
Memur-Sen 2019 Mayıs Ayı Açlık-Yoksulluk Rakamlarını Açıkladı

Memur-Sen 2019 Mayıs Ayı Açlık-Yoksulluk Rakamlarını Açıkladı

TÜİK tarafından 2019 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından birçok sendika ve Konfederasyon açıklama yapmaya devam ediyor. TÜRK-İŞ’in yoksulluk rakamlarından sonra Memur-Sen de açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı!

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2019 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının kamuoyu ile paylaşılmasının ardından birçok Sendika ve Konfederasyon tarafından enflasyon rakamlarına dair açıklamalar geliyor. Memur kolunda yetkili konfederasyon olan Memur Sendikaları Konfederasyonu Memur-Sen de “AÇLIK ve YOKSULLUK1 rakamlarını açıkladı. Memursen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 390 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 532 TL olarak belirlendi.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN AÇLIK SINIRI 2 BİN 390 TL YOKSULLUK SINIRI 6 BİN 532 TL

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Mayıs ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 390,86 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 532,26TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Mayıs ayında gıda madde fiyatlarında ortalama % 0,14’lük bir düşüş yaşandığı belirtildi.

Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar % 24,68 artışla yer fıstığı, % 24,34 artışla limon, % 22,26 artışla kivi, % 18,91 artışla havuç; en çok göze çarpan düşüşler ise % 54,56 azalışla sivri biber, % 45,42 azalışla kuru soğan, % 33,30 azalışla salatalık, % 28,74 azalışla domates, % 27,97 azalışla taze fasülye madde fiyatlarında yaşandığı Memur-Sen tarafından açıklandı.

Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Mayıs ayında ısınma madde fiyatlarında ortalama % 0,71’lik bir artış gözlenirken; Mayıs ayında barınma madde fiyatlarında % 0,96’lık bir artış oldu.

GİYİM VE HABERLEŞME MADDE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Mayıs ayında giyim fiyatlarında ise ortalama % 2,34’lük bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında en göze çarpan değişim % 6,42 artışla takım elbise, % 5,65 artışla ceket, % 5,65 artışla eşofman madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında % 2,58 azalışla erkek sweatshirt, % 1,25 azalışla erkek spor ayakkabısı madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Mayıs ayında haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,67’lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında en göze çarpan değişimlerin % 2,83 artışla cep telefonu görüşme ücreti, % 0,5 azalışla telefon onarımı madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

KİŞİSEL TEMİZLİK VE BAKIM MADDE FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 0,35’lik bir düşüş gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 2,07 artışla traş malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 5,61 azalışla parfümler madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Mayıs ayında sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,27’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin % 1,42 artışla tansiyon aleti, % 0,36 azalışla diş dolgu ücreti fiyatlarında olduğu gözlendiği açıklandı.

ULAŞIM MADDE FİYATLARINDA % 1,22’LİK BİR ARTIŞ OLDU

En göze çarpan değişimlerin % 4,99 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında % 0,09 azalışla kargo gönderme ücreti fiyatında düşüş gözlemlendiği memur-sen tarafından ele alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler