1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memur-Sen: Enflasyona Ezilen Değil, Enflasyonu Ezen Bir Ücret İstiyoruz
Memur-Sen: Enflasyona Ezilen Değil, Enflasyonu Ezen Bir Ücret İstiyoruz

Memur-Sen: Enflasyona Ezilen Değil, Enflasyonu Ezen Bir Ücret İstiyoruz

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge, asgari ücret ve enflasyon farkı konularında önemli açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Ali Yalçın, enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir ücret istiyoruz dedi.

A+A-

Memur-Sen ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge, asgari ücret ve enflasyon farkı konularında önemli açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Ali Yalçın, enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir ücret istiyoruz dedi.

Yalçın, hükümetten 3600 ek göstergenin kapsamının daha fazla kamu görevlisini mutlu edecek şekilde genişletilmesini, meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, tüm kamu görevlileri için beklentiyi karşılayacak bir çalışma yapılmasını, daha fazla gecikmeden 3600 vaadinin yerine getirilmesini istedi.

3600 ek gösterge beklentisinin yanı sıra siyasi iradenin sorumluluk alması gereken bir başka hususun ise enflasyon kaynaklı mağduriyet olduğunu söyleyen Yalçın, "2018 Ocak-Ekim dönemi enflasyonu yüzde 22,56, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24. Yılsonu enflasyon tahmini ise yüzde 20,8 olarak güncellendi.

Bu rakamların özeti şudur: 2018'in ikinci 6 ayında kamu görevlileri 7. aydan itibaren enflasyon mağdurudur ve her açıklanan aylık enflasyon bu mağduriyetin boyutunu büyütmektedir. Biz bu yüzden dedik ki, enflasyon farkı için yılsonunu beklemeyin. Yetinmedik üstüne de "enflasyon farkı yetmez enflasyon tazminatı da ödeyin" önerisini dile getirdik. Evet, bu kadar yüksek bir enflasyonu kimse tahmin etmedi, beklemedi, öngörmedi.

Fakat sonuç bu. Öngörememenin faturasını kamu görevlileri ödememeli, kamu maliyesi tazmin etmelidir. Kamu maliyesinin tamir etmesi gereken bir başka husus, kamu görevlilerinin gelir vergisi yükünü azaltmak, vergiye esas matrahları artırmaktır. Enflasyon oranının altında yeniden değerleme oranı belirleme kurnazlığından vazgeçilmeli, kamu görevlilerinin maaşlarını düşüren düşük matrah uygulamasına ya son verilmeli ya da kamu görevlilerinin gelir vergisi matrahı yüzde 15'te sabitlenmelidir dedi.

Ali Yalçın, Türkiye'deki açlık ve yoksulluk sınırının belli olduğunu dile getirerek, kimsenin açlık sınırının altında çalıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Asgari ücret konusunu yürüten işçi konfederasyonunun 2 bin altında bir rakamla gelinmemesi yönünde çağrısı olduğunu hatırlatan Yalçın, "Bu çağrıyı biz de önemsiyoruz. Alım gücünün düşmesine yönelik tablo ortada, asgari ücret konusunda 2 bin liranın altında bir rakamla masaya gelinmemeli ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
10 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler