1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memur-Sen'den Engelliler İçin Önemli Talepler
Memur-Sen'den Engelliler İçin Önemli Talepler

Memur-Sen'den Engelliler İçin Önemli Talepler

3 Aralık "Dünya Engelliler Günü" kapsamında Memur-Sen çalışan kamu personeli engelliler ve engelli vatandaşlar için önemli taleplerini sıraladı. İşte detaylar.

A+A-

Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Uğurlu, "Toplumumuz ve sorumluluk sahibi yetkililerimiz, yaşadığımız dünyada engellileri, engelleri ile değil, önce herkes gibi insan oldukları için ve sahip oldukları yetenekleri ve birikimleri ile değerlendirmesi gerekiyor. Bu taleplerin karşılık bulacağı bir dünyanın artık hayal olmaması gerekiyor açıklamasında bulundu.

Çalışma hayatında engelli çalışanların iyi anlaşılması, doğru işe yerleştirilmesi, geliştirilmesi ve yönetici vasfını kazanması için yeterli fırsatların verilmediği belirtildi. Birlikte yaşadığımız dünyada, engellilere saygı duyulması ve önem verilmesi elzemdir. Bu hususların karşılık bulması için gerekli adımların atılması gerekliliği vurgulandı.

ENGELLERE VE ENGELLİLERE YÖNELİK DOĞRU ADIMLAR ATILMALIDIR

Engelli kamu personeli ekonomik ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılması engelli çalışanlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet sunmasına olanak sağlayacaktır.

Ekonomik anlamda engellinin gelirine değil giderine bakılarak değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır. Ayrıca hükümetin gündeminde olan 3600 Ek gösterge çalışmasına engelli kamu çalışanlarının da dâhil edilmesi gerekir.

KAMUYA ENGELLİ PERSONEL ALIMI

Engelli vatandaşlarımızın işe yerleştirilmesi ne kadar önemli ise kariyer ilerlemesinin de buna uygun yapılması o kadar önemlidir. Bugün ülkemizde bürokrasiye baktığımızda üst düzey yönetici engellinin neredeyse yok denecek kadar az. Artık engelin bir engel olarak algılanmasından vaz geçilip kariyer engeline bir son verilmelidir denildi.

MEMUR-SEN ENGELLİLER KOMİSYONU’NUN TALEPLERİ

- Kamuda Hizmetli kadrosunda çalışan engellilerin mevcut kadrolarının sınav yönetmeliğine tabi tutulmadan G.İ.H. kadrosuna dönüştürülmesi,

- Engeli bulunan kamu görevlilerine derece yükselmesinin 2 yılda bir yapılması, hizmet süresi en az 10 yıl olan engelli kamu görevlilerine derece ve kademe sınırlaması olmaksızın yeşil pasaport verilmesi,

- Emekliliğe hak kazanan engellinin emekli aylığı ile emeklilik ikramiyesinin hizmet süresine bakılmaksızın 25 yıl üzerinden hesaplanması (25 yıldan fazla hizmeti olanlar için fiilen çalıştıkları sürenin dikkate alınması),

- Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığının en son almakta olduğu maaşının % 85’inden az olmaması,

- Engellilere Hac ve Umre ibadetlerinde refakatçileri ile birlikte % 50 indirim sağlanması,

- Engellilerin motorlu taşıt alımlarında rakam sınırlandırılması ile birlikte KDV’nin kaldırılması,

- Engellilerin sürekli kullanmak zorunda olduğu medikal malzemelerin küçük bir kısmını SGK karşılamakta olup bu miktarın makul bir orana çekilmesi,

- Engellilere yönelik; Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri, Yanlış Mesleki Eğitim ve İstihdam Sistemleri, Engellilik tespitlerinde Erken Teşhis ve Genetik uzmanlığı/analizleri, özellikle Mutant ve Mutasyon uğrayan bireylerde kök hücre tedavisine önem verilmesi, Engelliler için Teknolojik işlemler sadece tıp sektöründe değil diğer alanlarda da fayda sağlayacak şekilde irdelenmesi, Down sendromu ile ilgili yanlış uygulamaların, ifadelerin tekrar gözden geçirilmesini ve toplumun bu konu hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler