1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memur ve Emekliler Maaş Zammı İçin Enflasyondan Medet Umar Hale Getirildi
Memur ve Emekliler Maaş Zammı İçin Enflasyondan Medet Umar Hale Getirildi

Memur ve Emekliler Maaş Zammı İçin Enflasyondan Medet Umar Hale Getirildi

2017 yılı enflasyonun Aralık ayı için de belli olmasından sonra memurların 2018 yılında alacakları zam belli olmuştu. Memurlar aldıkları zam ancak enflasyon ne kadar ise o kadar oluyor. Yıllardır enflasyon haricinde zam alamayan memurların tepkili!

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin tarafından yapılan açıklamada Aralık ayı enflasyonu sonrası memur maaş zamlarına yapılan zamlara değinildi.

Toplu sözleşmede memur ve emekliler enflasyondan medet umar hale getirenlerin utanması gerektiği dile getirildi. Memur ve emeklilere ancak % 2 kadar enflasyon zammı verildiğini belirten Zengin TÜİK verilerine değindi ve Aralık enflasyonu sonrası % 0.69'luk enflasyon artışının ardından % 11.92'lik yıllık enflasyonun oluştuğuna değindi.

Yıllık enflasyon sonrasında da memurlar ve emekliler enflasyon kayıplarını telafi edemiyor. Memur ve emeklileri için 2017 yılı kayıp bir yıl olduğunu belirtti ve bu kapsamda BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre veriler incelendi.

TÜİK’in açıkladığı Aralık ayı enflasyon oranı açısından evli, iki çocuklu (1’i 6 yaşından küçük), eşi çalışmayan memurlar üzerinden değerlendirildiğinde durumun özetini de çıkardılar.

2017 yılının ilk 6 ayını 291,76 TL kayıpla kapatan 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetli, aylığında Temmuz ayında 172,58 TL artış yapılmış olmasına rağmen ikinci altı aydaki enflasyon kayıpları ile birlikte 2017 yılındaki 12 aylık net kaybı  274,06 TL olduğu belirtildi.

Aynı şekilde 2017 yılında; 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun 2017 yılındaki 12 aylık net kaybı  295,28 TL,  7/1 derece ve kadrodaki  bir öğretmenin 327,53 TL,  8/3 derece ve kadrodaki  bir pratisyen doktorun 454,37 TL, 12/3 derece ve kadrodaki  bir hemşirenin 319,79 TL ve  1/4 derece ve kadrodaki  bir mühendisin (büro) kaybı 465,76 TL’ye ulaşmıştır ifadeleri kullanıldı.

Seçilmiş bazı unvanlardaki memurların 2017 yılı enflasyonuna göre 2017 yılı toplam kayıp miktarları (TL) ve BASK’ın açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler