Memura, Aile Yardımı Yabancı Eş için Ödenir mi?

Devlet kurumlarında görev yapan memurların, eşlerinin yabancı uyruklu olması durumunda bazı haklar söz konusudur. Peki bu durumda aile yardımı ödemesi yapılır mı?

Yabancı Eş için Aile Yardımı Ödenir mi
Daha Fazla Göster

Devlet kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak görev yapan kişilere ve eğer evliler ise bu kişilerin eşlerine de birçok hak tanınmaktadır. Kişiye ve eşine tanınan haklar, eşlerin yabancı uyruklu olmaları durumunda farklılık gösterebilmektedir. Devlet kurumlarında memur olarak görev yapan kişiler ile alakalı aile yardımına dair düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, yardım ödeneğinin ne şekilde verileceği, bu ödeneğin hesaplanması, kişilerin bu aile ödeneğine hak kazanmaları veya bu hakkı kaybetmeleri gibi konuları kapsamaktadır.

Aile Yardımı Maaşa Ek Olarak Ödenmekte
Aile Yardımı Maaşa Ek Olarak Ödenmekte

Devlet personeli olarak görev yapan kişilere, aile yardımı maaşa ek olarak ödenmektedir. Yani bu durumda yardım ödeneği kişinin maaşının bir parçası halindedir. Aile yardımları, devlet çalışanlarına her ay maaşları birlikte ödenmektedir. Eğer eşlerden her ikisi de memur olarak görev yapıyor ise, aile yardımı ödeneği yalnızca erkek olan bireye yapılmaktadır. Bu ödenekler, herhangi bir vergi veya kesintiye uğramadan verilmektedir. Yardım ödeneklerinin borç olarak sayılması kesinlikle kabul edilemez. Eşinin zorunlu görevi sebebi ile izne ayrılan kişinin hala görevi ile ilişiği sürdüğünden ve bu kişilere maaş ödemesi yapılmadığından yardım çalışan kişiye yapılmaktadır.

Aile Yardımı için Bir Sosyal Güvence Olması Gerekiyor mu?

Aile Yardımı için Bir Sosyal Güvence Olması Gerekiyor mu?
Aile Yardımı için Bir Sosyal Güvence Olması Gerekiyor mu?

Memurun eşi için yardım alabilmesi için eşinin herhangi bir işte çalışmaması ve herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Kişinin, eşinin uyruğu ile alakalı kanunlarda herhangi bir istisnai durum bulunmamaktadır. Dolayısı ile yabancı uyruklu olmak yardım alınmasına engel değildir.

Yabancı Uyruklu Eşe Emekli Aylığı Bağlanması

Yabancı Uyruklu Eşe Emekli Aylığı Bağlanması
Yabancı Uyruklu Eşe Emekli Aylığı Bağlanması

Eşi yabancı uyruklu olan devlet personelinin vefatı durumunda, yabancı uyruklu eşe devlet aylığının bağlanıp bağlanmadığı merak edilmektedir. Konu ile alakalı olarak kanunlarda yabancı uyruklu eşler ile ilgili düzenleme mevcuttur. İlgili kanunun ilgili maddesi incelendiğinde, vefat eden kişinin kocası yabancı uyruklu ise emekli aylığının bağlanmadığının belirtildiği görülmektedir. Bahsi geçen yabancı uyruklu olan eş kadın ise, bu kişinin emekli aylığı alabilmesi için Türkiye’de yaşıyor olması gerekmektedir.

Memur Aile Yardımı Hakkında Her Şey!

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memura, Aile Yardımı Yabancı Eş için Ödenir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!