Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir?

Memurlara eğitim görmeleri için bazı izinler verilmektedir. Bu izinlerin detayları…

66961
Daha Fazla Göster

Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir?

Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir?
Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir?

Yurt Dışı Eğitim İzni

Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir? Kendi imkanlarıyla veya burs ile yurt dışında eğitim görmeye gidecek memurlara 2 yıla kadar ücretli izin verilmektedir. Bazı durumlarda ise bu süre bir miktar daha arttırılabilmektedir.

Mesai Saatleri Eğitimi

Mesai Saatleri Eğitimi
Mesai Saatleri Eğitimi

Memurların memuriyete başlamadan önce veya memurluk mesleğini icra ettikleri sırada başlamış oldukları farklı düzeylerdeki eğitimlere mesai saatleri içerisinde devam etmek durumunda kalabilmektedirler. Devlet Memurları kanununa göre memurlara mesai saatleri içerisinde eğitim gördükleri yere gitmeleri için izin verilmesi söz konusu değildir. Ders saatlerinin ve programının da memurun çalışma saatlerine göre ayarlanması da mümkün gözükmemektedir. Memurun böyle bir izin hakkı bulunmamaktadır. Ancak müdürler zorunlu hallerde verilen ve yıl içerisinde en fazla 10 günü bulan mazeret izinlerini bu yönde kullanabilir. Memurun yıllık iznini eğitimine devam etmek için talep etmesi halinde ise müdürü bu isteği değerlendirerek olumlu veya olumsuz sonuçlandırabilir.

Memurlara Verilen İzin Çeşitleri

  • Yıllık İzin

Hizmet süresi 1 yıl ile 10 yıl arasında olan memurların 20 gün, 10 yıldan fazla hizmet süresi olan memurların ise 30 gün olarak sahip olduğu izin süresidir. Ek olarak ikişer günlük gidiş ve dönüş süreleride buna eklenebilir.

  • Mazeret İzni

Kadın memura doğumdan 3 hafta önce ve doğumdan 6 hafta sonrasına kadar izin verilmektedir. İzin süresinin sona ermesinden sonra da kadın memur günlük 1,5 saat süt iznine sahip olacaktır. Karısı doğum yapan erkek memura ise isteği üzerine 3 günlük izin verilmektedir.

Annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde talep eden memura 5 günlük izin verilmektedir. Aynı şekilde kendisinin veya çocuğunun evliliği halinde de isteyen memura 5 gün izin verilmektedir.

Bu izinlerin dışında memura zaruri hallerden dolayı 10 günlük bir izin daha verilebilmektedir. Bu izin ikinci seferede verilebilmekte ancak bu 10 günlük süre yıllık izinden düşmektedir.

  • Hastalık İzni

Memurların hastalanması halinde, özlük ve aylık haklarını koruyarak şu esaslara göre izin verilir,

  1. On yıla kadar hizmet süresi olanlara 6 aya kadar,
  2. On yıldan fazla hizmet süresi olanlara 12 aya kadar,
  3. Kanser, verem gibi uzun tedavi isteyen durumlarda ise 18 aya kadar izin verilmektedir.
  • Aylıksız İzin

Memurun bakmaya zorunlu olduğu anne, baba, eş, çocuk veya kardeşlerinden birisinin ağır yaralı bir kaza geçirmesi sonucunda ona bakmak için aylıksız 6 ay süreyle izin alabilir, gerekli görülürse bu süre iki katına çıkarılabilir.

Yukarıda bir Devlet Memurunun yararlanabileceği izin türler bulunmaktadır. Bu izin türlerine göre de mesai saatlerine denk gelen eğitim için memurlara özel bir izin hakkı tanınmamıştır.

Memur Devreden Yıllık İzinlerini Nasıl Kullanır?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memura Eğitim Görmesi için Hangi İzinler Verilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!