Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?

1954 yılında kabul edilen 6245 sayılı Harcırah Kanunu hala yürürlüktedir. Harcırah; görevli bulunulan yerden başka bir yere geçici veya sürekli görevle atanan memur ve hizmetlileri, gönderilen yerlere gitmelerinde yapılacak masrafların karşılanması için verilen ek ödemedir.

Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?
Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?
Daha Fazla Göster

Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?

Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?
Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?

Harcırah, gündelik, yol gideri, yer değiştirme gideri gibi ödemeleri kapsar. 6245 sayılı Harcırah Kanunu tanımında yer almayan ancak bu konuda ödenmesi gereken harcamalar da vardır. Bunlar;

  • Hamal ücreti,
  • Bagaj ücreti,
  • İkametgah, görev yeri mahalli, istasyon, iskele veya durak arasındaki nakil, ödemeleridir.

Harcırah aile masraflarını da içermektedir. Bu konuda 6245 sayılı kanunun 2. ve 3. maddesinde aile masrafları da belirtilmiştir.

Harcırah verilirken memurun aldığı aylık göz önünde bulundurulur. Terfi alarak atanan memurların terfi ettikleri aylık ücret baz alınarak ödeme yapılır. Memur olmadan bu Kanuna tabi tutularak geçici göreve gönderilen kişiye yol masrafı ve gündelik, bilgi seviyeleri ve faaliyet alanları dikkate alınarak 1-4 memur derecelendirmesinde hangi statüye denk gelirse ödeme ona göre yapılır. Ancak bu kişiler hakkında ilgili Bakanlık ya da Maliye Bakanlığı’nın olumlu görüşü varsa 4.dereceden memurlara daha yüksek ödendiği gibi aynı miktarda ödeme yapılabilir.

Gündelik ödemelerin belirlenmesinde yurt içi ve yurt dışı ayrı ayrı ele alınır. Yurt içi gündelikleri her yıl bütçe kanunları ile tespit edilir. Yurt dışı gündelik miktarı ise gidilecek ülkeye, memur ve hizmetlilerin aylık veya ücret tutarları ile görevin durumuna göre mali yıl içerisinde Maliye Bakanlığı’nın teklifi ile Bakanlar Kurulu’nca belli olur.

Geçici Görev Yolluğu Nedir?

Geçici Görev Yolluğu Nedir?
Geçici Görev Yolluğu Nedir?

Geçici görev yolluğu aynı kanunun kapsamında kurumlara ait bir görevin yerine getirilmesi amacıyla geçici olarak yurt içinde veya yurt dışında başka bir yere gönderilenlere ödenen; yol, gündelik, bagaj, hamal, taksi ve konaklama giderlerinin tamamını içerir.

Geçici görev yolluğunun kimlere ödeneceği 6245 sayılı Harcırah Kanunun 14. Maddesinde bentler halinde belirtilmiştir;

  • Kurumlara ait bir vazifenin ifası maksadıyla muvakkaten yurt içinde veya dışında başka bir yere gönderilenlere;
  • Yeni ve eski memuriyetlerine mütallik bir meseleden dolayı bu kanuna tabi kurumlarca açılan bir dava sebebiyle sanık veya davalı olarak (İşten el çektirilmiş olsun veya olmasın) başka bir yere gönderilenlerden lehinde netice hasıl olanlara;
  • Memuriyet merkezlerinin bulunduğu mahal dışındaki bir vazifeye vekaleten gönderilenlere;
  • Fiilen oturduğu mahalden gayrı bir yere açıktan vekaleten gönderilenlere (yalnız gidiş ve dönüşleri için)
  • Muvakkat kaza salahiyeti ile gönderilenlere

Sürekli görev yolluğunda ise; Yurt içinde veya yurt dışında sürekli bir göreve naklen atananlara ödenir ve yol masrafı, gündelik, aile masrafı, yer değiştirme masrafından oluşur.

Harcırah ödemeleri, memur ve hizmetlinin gidişinde ve ailenin nakli sırasında peşin olarak verilir. Ancak kurumlar arası naklen atamalarda peşin ödeme imkanı bulunmamaktadır. Harcırahın tam miktarının önceden tayin ve tespitinin mümkün olmadığı hallerde yetecek miktarda para avans olarak verilir. Harcırahını kati olarak veya avans suretiyle alanlardan özel sebepler yüzünden daimi veya geçici vazife mahallerine 15 gün içinde hareket etmeyenler aldıkları parayı derhal iade etmeye mecburdurlar. Resmi bir görevle memuriyet mahalli içinde bir yere gönderilenlere gündelik verilmez. Geçici bir görevle memuriyet mahalli dışındaki bir yere gönderilenlerden, buralarda veya yolda öğle (saat 13.00) ve akşam (saat 19.00) yemeği zamanlarından birini geçirenlere 1/3, ikisini geçirenlere 2/3 oranında ve geceyi de geçirenlere tam gündelik verilir.

Sonuç olarak görevli bulunan yerden sürekli veya geçici olarak atanan memurlara yol gideri, yer değiştirme, taşıma ve gündelik gibi ayrılan belirli şartlara tabi tutulan harcırah ödemesi bulunmaktadır.

Sözleşmeli Personel ile Memur Kadrosu Arasındaki Farklar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memura Hangi Hallerde Harcırah Ödenir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!