1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memura İtiraz Hakkı Tanınmadan Disiplin Cezası Verilebilir mi
Memura İtiraz Hakkı Tanınmadan Disiplin Cezası Verilebilir mi

Memura İtiraz Hakkı Tanınmadan Disiplin Cezası Verilebilir mi

İtiraz hakkı verilmeden disiplin cezası uygulaması verilen memurla ilgili olarak Bölge İdare mahkemesi iptal kararı verdi. İşte detaylar.

A+A-

Memur-Sen Konfederasyonu bünyesinde eğitim kolunda yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen'in üyesi olan öğretmene verilen ceza iptal edildi. İptal gerekçesi olarak da itiraz hakkı verilmeden disiplin cezası olarak gösterildi. Sendikanın açıklaması ve karar detayları şu şekildedir:

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada kademe ilerlemesinin durdurulması cezası teklifi getirilen ve il millî eğitim disiplin kurulunca bir alt ceza olan aylıktan kesme cezasıyla tecziye edilen, itirazı ise değerlendirmeye alınmayan öğretmen adına verilen cezanın iptali istemiyle açılan davada karar çıktı.

Yapılan açıklamada mahkeme, disiplin cezasına karşı yapılan itirazın değerlendirilmemesi neticesi cezanın da uygulanabilirlik özelliğinin olmadığına hükmettiği belirtildi.

Bu kapsamda Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi, “Asıl cezanın kademe ilerlemenin durdurulması cezası olduğu ve dava konusu işlemin alt ceza uygulaması olarak tesis edildiği hususu göz ardı edilerek İl Disiplin Kurulunca dosyanın üst makam olan Yüksek Disiplin Kuruluna gönderilmesi gerekirken itirazın uygun görülmediğine dair yazının davacıya tebliğ edilmesinin idarenin bütünlüğü ilkesine aykırılık teşkil ettiği, davacının dava konusu işleme karşı yaptığı itirazının değerlendirilmemesi neticesinde dava konusu cezanın da uygulanabilirlik özelliğini haiz olmadığı sonucuna ulaşıldığı” gerekçesiyle, ilk derece mahkemesinin kararını ve dava konusu işlemi iptal etti.

Mahkeme karar tam metni için TIKLAYINIZ.

memur01.jpgmemur1.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler