1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. "Memuriyet Garanti İş" Devri Bitiyor! Bu haber Memurları Çok Üzecek
"Memuriyet Garanti İş" Devri Bitiyor! Bu haber Memurları Çok Üzecek

"Memuriyet Garanti İş" Devri Bitiyor! Bu haber Memurları Çok Üzecek

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa tasarısı 82. maddede bulunan madde ile yasalaştığı taktirde memurların iş güvencesi tehlikeye girecek.

A+A-

Artık Devlet işi Güvenli İştir kavramı bitiyor. Artık memurların iş güvencesi kavramı Meclis Plan Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa tasarısı 82. maddede bulunan madde ile yasalaştığı taktirde memurların iş güvencesi tehlikeye girecek.

Zaman’ın yaptığı habere göre Plan Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa tasarısı 82. madde ile yasalaşması durumunda memurun iş güvencesi bitecek. Örneğin görevden alınan bir memur mahkemeye verip kazanması doğrultusunda eski görev yerine dönebiliyordu. Bu maddenin kanunlaşması durumunda görevden alma, göreve son verme, unvan değiştirme ile ilgili Memurun mahkemeyi kazanması durumunda bile uygulanmayabilecek. Durum böyle olunca garanti İş tabir edilen memuriyet bu kapsamdan çıkmış olacak.

Tabiri caiz ise memurun akibeti amirinin iki dudağı arasında olacak. Mahkemeyi kazanan memurun amirine uygulama için 2 yıl gibi bir süreç tanınıyor. Tabi 2 yılın sonunda amirin memurun kazanımını yerine getirmemesi durumunda amire herhangi bir ceza öngörülmüyor. Yine tabiri caiz ise memurun ikinci mağduriyeti için yargı yolu kapatılıyor.

İşte O madde;

MADDE 82 – 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir:

“Ancak, kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereği iki yıl içinde; ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle yerine getirilir.”

“Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz.”

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır.”

Personel Sağlık Tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.