Memuriyet Öncesi Askerlik Yapan Memurun Yıllık İzin Hakkı Nasıl Olur?

Memuriyet öncesi askere giden memur, 30 gün yıllık izin kullanmak için, askerlik süresini memuriyet hizmetine ekletebilir mi? işte Detaylar...

67543
Daha Fazla Göster

Memur olmadan önce askere giden bir kişinin askerlikte geçen süresi memurların yıllık izin sürelerinin hesaplanmasında değerlendirilebilir mi? bu soruya yanıt aramaya çalışacağız. My memur takipçilerimizden olan bir memur tarafımıza bir soru yöneltmiş ve bu sorunun cevabını tarafımıza sormuş. Konunun birçok memuru ilgilendirmesi nedeniyle bu konuyu haber olarak yayınlamayı uygun gördük. Aşağıda takipçimiz tarafından soruyu ve cevabını sizler ile paylaşacağız.

Memuriyet Öncesi Askerlik Yapan Memurun Yıllık İzin Hakkı Nasıl Olur?

Soru; Merhabalar. Bir sorum olacaktı cevaplarsanız memnun olurum. Ben şu an X Bakanlığına bağlı X kurumunda memur olarak görev yapmaktayım. Memuriyete yeni atandım. Askerlik vazifemi memurluğa atanmadan önce gerçekleştirdim.  Şu an 20 gün yıllık izin kullanıyorum. 30 günlük yıllık izin hak etmemde askerlikte geçirdiğim 15 ay sürede hesaplanır mı?

Cevap; Bilindiği üzere devlet memurları 1 yıldan 10 yıla kadar hizmetleri durumunda 20 gün, 10 yıldan sonra ise 30 gün yıllık izin hakkı elde ederler. 657 sayılı devlet memurları kanununu incelediğimizde, 84. maddede askerlik görevini tamamlamalarının ardından memur olanların askerlikte geçen sürelerinin, aday memurluk süreci sonunda yani asli memurluğa atandıktan sonra derece yükseltilmesinde değerlendirileceği belirtilmektedir. Yıllık izinlerin hesaplanmasında her ne statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması gerektiği 154 Nolu Devlet Memurları Genel Tebliğinde açıklanmıştır.

Bu kapsamda soru değerlendirildiğinde ise; Soruyu yönelten memur takipçimizin, askerlikte geçirmiş olduğu 15 aylık sürenin yıllık izinin hesaplanmasında değerlendirmeye alınması gerekmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memuriyet Öncesi Askerlik Yapan Memurun Yıllık İzin Hakkı Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!