Memuriyetlik Yıllarında Hangi Hakları Kazanırsınız?

Kamu kuruluşlarında görev yapan memurların memuriyetlik haklarından yararlanmak için bazı hizmet yıllarını doldurması gerekiyor. Detaylar mymemur.com.tr'de!

70303
Daha Fazla Göster

Memuriyetlikte 1 Yıllık Hizmet

Adaylık: Devlet dairesine memur olarak girenler, 1 veya 2 sene adaylık süresi geçirirler. 1 sene sürede memuriyetini tamamlayanlar genellikle asil memurluğa geçer. Bu bazı kurumlarda 2 senelik bir süre zarfında da olabilir.

Memuriyetlikte 1 Yıllık Hizmet
Memuriyetlikte 1 Yıllık Hizmet

Senelik İzin: Memurların senelik izin hakkının olması için, en az 1 sene devlet kurumunda çalışmaları gerekmektedir.

Memuriyetlikte 5 Yıllık Hizmet

Aylıksız İzin: Çalışma süresi 5 seneyi aşmış olan Devlet Memuru, hiçbir neden belirtmeden aylıksız izin kullanabilir. (Memurluk dışında geçen bazı sürelerde bu hizmetten sayılır.)

Üst Kademe Yöneticiliğine Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine eklenmiş olan cetvelde sayılan görevlere atanmak için kamuda veya sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olmak şartıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Bazı Yönetici Kadrolarına Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli sayılı cetvelde kamuda en az 5 yıl çalışmış olmalıdır.

Daire Başkanlığı Kadrosuna Atanma: 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine ekli sayılı cetvelde sayılanlar (Bakanlık Daire Başkanları, Gelir İdaresi Daire Başkanları, Vergi Dairesi Başkanları ve Türkiye İstatistik Kurumu Daire Başkanları) dışında kalan atamalarda, yükseköğrenim gördükten sonra 5 yıl hizmet süresi bulunması gerekiyor.  Yıllık süre hesaplandıktan sonra memurların kazandıkları hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilen hizmetin sürelerine dikkat edilmelidir.

Kit Yönetim Kurulu Üyeliklerine Atanma: Kamuya veya sosyal güvenlik kurumlarına atanmak için uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak, alanında en az beş yıl çalışmış olmak gerekmektedir.

8 Yıllık Hizmet

Torba Kadroya Atanma: Çalışma süresi 8 yılı aşmış olan memurların (10 yıldan az olan) lisans mezunu olmasıyla Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı haricindeki hizmet sınıflarının kadrolarına, gerekli olan diğer tüm şartları barındırma gerekçesiyle kurumların takdiri ile atanabilirler.

10 Yıllık Hizmet

Memuriyetlik Yılları
Memuriyetlik Yılları

Yıllık İzin: 365 günlük hizmet çalışma süresini dolduran memurlar, 20 günlük yıllık izin kullanma hakkına sahiptir. 10 yıllık çalışma sürelerini tamamladıktan sonra yıllık izin süresi 30 güne çıkmaktadır.

Torba Kadroya Atanma: Çalışma süresi 4 seneden az olan memurların hizmet süresi 10 yıldan fazla olanlar, 3. ve 4. derecelerdeki kadrolarına derece yükselmesi için kurumların onayı ile atanıyor.

12 Yıllık Hizmet

Torba Kadroyla Atanma: 4 yıldan az süreli olarak çalışan bir memur, yükseköğrenim kurumu olan memurlarından hizmet süresi 12 yıldan az olanlar atanmak için derece yükselmesinden dolayı diğer kurumların onayı ile atanabiliyorlar.

25 Yıl Hizmet

Kıdem Yılı: Memurların kazandıkları hak derecelerinin belirlenmesinde çalışma sürelerinin tam yıl olan bölümleri, kıdem yılını hesaplayanlar tarafından kıdem yılı olarak kabul edilmektedir. Kıdem yılı ise kıdem aylığı miktarını hesaplamakta kullanılır. Hesaplama yapılırken 25 yıl baz alınmaktadır ve 25 yılın üzeri hesaplanmamaktadır.

Emeklilik: Memurun emekli olabilmesi için gerekli tüm çalışma sürelerini tamamlamış olması gerekmektedir.

Memuriyet Süresi 4/B Sözleşmelide Değerlendirilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memuriyetlik Yıllarında Hangi Hakları Kazanırsınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!