Memurken Öğretmenliğe Geçenler Tekrar Aday Memur Olur mu?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev alan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri olan öğretmenliğe geçişte tekrar aday memur olup olamayacaklarıdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

74318
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapan öğretmenlik mezunu kişilerin, öğretmenlik kadrolarına geçiş yapıp yapamadıklarını merak ettikleri kadar, aynı zamanda memurken öğretmenliğe geçenlerin aday memur olup olamayacağı da merak konusudur. Aday memur olarak görev yapan ve adaylık sürecini başarılı tamamlayan kişiler öğretmenliğe geçişten sonra bu aday memurluk görevinin devam edip etmeyeceği konusunda emin olamamaktadır. Ancak her devlet memurluğu görevi birbirinden bağımsız ilerlediği için aday memurluk da başvurulan ve başlanacak göreve göre değerlendirilmektedir.

Memurken Öğretmenliğe Geçenler Tekrar Aday Memur Olabilir mi?

Aday olarak ataması gerçekleştirilmiş olan memurun görev süresi 1 yıldan az 2 yıldan fazla olamamaktadır. Bu sürenin sonucuna göre gerçekleştirilen sınav ile KPSS puanları kullanılarak kişiler memurluğa atanabilmektedirler. Ayrıca geçiş işleminin çalışılan kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu noktada memurluktan öğretmenliğe geçiş yapan kişiler için yeniden aday memurluk şartı istenip istenmediği merak edilmektedir.

Bakanlıktan yapılan açıklamalar değerlendirildiğinde, memurluk görevinden öğretmenliğe geçiş yapan kişiler için de yeniden aday memurluk şartı arandığı görülmektedir. Bu durumda, kişiler yeniden aday memurluk sürecine girmektedirler. Öğretmenliğe geçişte adaylıkları devam eden kişiler memurluk görevinden istifa edilmesi ile birlikte adaylık sürecini de bırakmış oldukları için öğretmenlik görevine başlangıç için yeniden aday memurluk statüsünde değerlendirilmeleri gerekmektedir.

Aday Memurlar, KPSS ile Başka Bir Kuruma Geçebilir mi?

Aday olarak ataması gerçekleştirilmiş olan memurlar, aday memur olarak çalışırken başka bir kuruma geçiş yapamamaktadır. Ancak KPSS sınavına girilerek kazanılmış başka bir devlet memurluğu kadrosu için bu kural geçerli değildir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından sunulan uygulama sistemine göre, aday memur olarak görev yapan kişiler, KPSS puanları ile tercih yaparak atandıkları kurumlara geçiş yapabilmektedirler.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurken Öğretmenliğe Geçenler Tekrar Aday Memur Olur mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!