1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlar Aile Şirketinin İşlerini Noter Onaylı Vekalet İle Yönetebilir mi?
Memurlar Aile Şirketinin İşlerini Noter Onaylı Vekalet İle Yönetebilir mi?

Memurlar Aile Şirketinin İşlerini Noter Onaylı Vekalet İle Yönetebilir mi?

Devlet memurlarının ailesinden birine ait bir şirketin işlerini noter onaylı vekalet ile yönetmeleri mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt arıyoruz.

A+A-

Bildiğiniz üzere devlet memurlarının hak, yüküm ve sorumluluklar, mali haklar ve özlükleri ile alakalı düzenlemelerin detayları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu haberimizde de memurlara uygulanan yasaklardan Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı ile alakalı bir konuyu incelemeye çalışacağız. Sorumuz şu olacak; Memurlara eşi, kızı, oğlu gibi yakınlarının şirketinin işlerinin yönetilmesi ile alakalı noter onaylı vekâlet verilebilir mi? Şimdi sizlerle bu soruya yanıt aramaya çalışacağız.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” başlıklı 28 inci maddesinde, memurlarda ek iş yasağı ile alakalı detayların altı çizilmiştir. İlgili Madde Şu Şekildedir;

657 SAYILI KANUNUN 28 İNCİ MADDESİ

memurlarda-ek-is-yasagi.jpg

Yukarıdaki maddeyi incelediğimiz de, ticari vekilliğin, memurlar için yasaklanmış olduğunu anlayabiliriz. Türk Borçlar Kanunu 551. Maddesinde Ticari vekili şu şekilde tanımlamaktadır.” Ticari vekil, bir ticari işletme sahibinin, kendisine ticari temsilcilik yetkisi vermeksizin, işletmesini yönetmek veya işletmesinin bazı işlerini yürütmek için yetkilendirdiği kişidir.”

657 sayılı kanunun 28. Maddesini, Türk Borçlar Kanunu 551. Maddesi göz önüne alındığında ticari vekil gibi değerlendirilmesi sonucunu doğurduğu bu durumda memurun ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyette bulunma yasağını ihlal ettiği ortaya çıkmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı tarafından konu ile alakalı görüş yazısında da bu durumun kazanç getirici faaliyette bulunma yasağını ihlal ettiği açıklanmıştır.

Devlet memurunun, çocuğuna ait şirketin işlerini vekâleten yürütmesi yasaya uygun mu? Bu konuda tereddütte kalan müfettişlere verilen görüş yazısında, bir memurun noter aracılığıyla şirketin işleri için vekil tayin edilmesinin, ticari vekil gibi değerlendirilmesi sonucunu doğurduğu, bunun da ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyette bulunma yasağını ihlal anlamına geldiği kaydedildi.

EK İŞ YAPAN MEMUR NE CEZA ALIR?

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:
 h) Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici
faaliyetlerde bulunmak,” hükmüne yer verilmiş olup; Devlet memurlarına yasaklanan diğer
kazanç getirici faaliyetlerde bulunmanın yaptırımı, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası
olarak belirlenmiştir

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler