1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memurlar Ancak Enflasyon Kadar Zam Alabilecek! Enflasyon Oranında Zam Sıfır Zamdır
Memurlar Ancak Enflasyon Kadar Zam Alabilecek! Enflasyon Oranında Zam Sıfır Zamdır

Memurlar Ancak Enflasyon Kadar Zam Alabilecek! Enflasyon Oranında Zam Sıfır Zamdır

5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonrası hükümet ile konfederasyonun anlaşamaması sonrası Hakem kuruluna gidilmişti. Hakem kurulunda da bir değişiklik olmadı. AES Genel Başkanı Öğretici’den önemli açıklamalar. İşte detaylar!

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun memur zammı kararını değerlendirdi. Genel Başkan ÖĞRETİCİ’nin açıklamalar şöyle:

Memur ve memur emeklilerinin 1 Ağustos’tan beri beklediği 2020-2021 zam oranları belli oldu. Toplu sözleşmede anlaşılamaması sonucu hakem kuruluna gidilmişti. Orada da oranlar değişmedi. 1 puan bile oynasaydı ancak enflasyon kadar zam alınabilecekti.

ENFLASYON ORANINDA ZAM SIFIR ZAMDIR!

Bilindiği üzere önceki dönemlerde de pek bir değişiklik olmadı. 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem toplu sözleşmesinde de enflasyon farkı kadar memur ve emekliler zam alabildi. Yani zam oranları hiçbir zaman enflasyonun ötesine geçemedi. Haliyle bu durumda enflasyon kadar zam SIFIR zamdır! Bunun ne başka açıklaması ne de izahı bulunmaktadır.

Memur ve emeklilerin gözü Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda iken bugün açıklanan kararla maalesef önümüzdeki 2 yıl için de memurlar cepten yemeye devam edecektir. Hakem kurulunun değiştirmediği 4+4 ile 3+3 oranlarının hepsinde yetkili konfederasyonun talebi olan % 20’lik toplam olsa bile durum değişmeyecekti. Çünkü hali hazırda enflasyon oranında öteye bir zam yine alınamayacaktı.

YETKİLİ KONFEDERASYONUN ENFLASYON ALTINDAKİ TEKLİF BİLE KABUL GÖRMEDİ

Belirttiğimiz üzere yetkili konfederasyon % 20’lik zammı alsa bile yine de enflasyon kadar 4 dönemlik süreçte zam alınabilecekti. Bu rakam ne kamu görevlilerinin beklediği ne de  2020 ve 2021 için yetkili konfederasyonun talebiydi. 

SORUN SADECE YÜZDELİK ZAMDA DEĞİL!

Ayrıca toplu sözleşmenin yüzdelik zamma indirgenmesi de yanlıştır. 3600 ek gösterge, taban aylığa zam, refah payı, sözleşmelilerin kadroya geçmesi, YHS'nin kaldırılması da gerçekleşmemiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum
İlgili Haberler