Memurlar Basına Demeç Verebilir mi? Memurlar Röportaja Katılabilir mi?

Devlet memurları, sokakta röportaj yapan basın mensupları ile röportaja katılabilir mi? Memurlar demeç verebilir mi? Memurlarda basına izinsiz demeç verme cezası var mı? Detaylar...

67724
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar basına demeç verebilir mi? Memurlar herhangi bir konu ile alakalı gazete, dergi internet sitesi veya haber kanallarına açıklamalarda bulunabilir mi? Memurlar için bu mevzu sıkıntılı mıdır? Bu haberimizde sizinle bu konuyu gündeme getireceğiz.

My Memur iletişim kanalları aracılığı ile tarafımıza iletilen, memurun basına demeç vermesi ile alakalı soruyu ve cevabını sizler ile paylaşıyoruz.

Memurum Sokak Röportajına Katıldım Suç Mu?

Merhabalar. Size bir sorum olacaktı. Ben bir bakanlıkta memur olarak görev yapmaktayım. Ankara Kızılay’da bir kanala ait muhabir röportaj yaparken mikrofonu bana da uzattı bende fikrimi beyan ettim. Daha sonra aklıma memurların basına demeç veremeyeceği geldi ve tedirgin oldum. Basına izinsiz demeç verme cezası var mı? Ben suç mu işledim. Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Memurlar Basına Demeç Veremez ama…

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu memurlar ile alakalı birçok konu hakkında açıklamalar getirmiştir. Bunlardan biri de, 657 sayılı kanunun 15. Maddesinde açıklanan, basına bilgi veya demeç verme konusudur. İlgili maddede, Devlet Memurlarının, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi ve demeç veremeyeceği açıklanmıştır. Bilgi ve demecin, İllerde Vali aracılığı ile veya Bakan tarafından yetkili kılınan kişilerce verileceği belirtilmiştir.

Evet, memurlar bu madde kapsamında basına demeç ve bilgi veremez. Lakin dikkat edilmesi gereken maddenin ilk cümlesidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 15. Maddesinin ilk fıkrası şöyle başlar. “Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında…” Yani memurlar kamu görevler hakkında bilgi veremezler. Lakin siz bir röportaja katılmışsınız. Sorusunu belirtmediğiniz bir konuda açıklamalarda bulunmuşunuz. Tahminimiz o dur ki, konu görev yaptığınız bakanlık ile veya yaptığınız görev ile alakalı değildi. Tamda bu nedenle, basına izinsiz demeç verme cezası siz ile alakalı bir mevzu değildir.

Yani konuyu toparlayacak olursak. Memurlar işleri veya çalıştıkları kurum ile alakalı bir konu ile ilgili basına demeç ya da bilgi vermiyorsa, kanuna aykırı bir durum söz konusu değildir.

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlar Basına Demeç Verebilir mi? Memurlar Röportaja Katılabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!