1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurlar Basına Demeç Verebilir mi? Memurlar Röportaja Katılabilir mi?
Memurlar Basına Demeç Verebilir mi? Memurlar Röportaja Katılabilir mi?

Memurlar Basına Demeç Verebilir mi? Memurlar Röportaja Katılabilir mi?

Devlet memurları, sokakta röportaj yapan basın mensupları ile röportaja katılabilir mi? Memurlar demeç verebilir mi? Memurlarda basına izinsiz demeç verme cezası var mı?

A+A-

Memurlar basına demeç verebilir mi? Memurlar her hangi bir konu ile alakalı gazete, dergi internet sitesi veya haber kanallarına açıklamalarda bulunabilir mi? Memurlar için bu mevzu sıkıntılı mıdır? Bu haberimizde sizinle bu konuyu gündeme getireceğiz.

My Memur iletişim kanalları aracılığı ile tarafımıza iletilen, memurun basına demeç vermesi ile alakalı soruyu ve cevabını sizler ile paylaşıyoruz.

MEMURUM SOKAK RÖPORTAJINA KATILDIM SUÇ MU?

Merhabalar. Size bir sorum olacaktı. Ben bir bakanlıkta memur olarak görev yapmaktayım. Ankara Kızılay’da bir kanala ait muhabir röportaj yaparken mikrofonu bana da uzattı bende fikrimi beyan ettim. Daha sonra aklıma memurların basına demeç veremeyeceği geldi ve tedirgin oldum. Basına izinsiz demeç verme cezası var mı? Ben suç mu işledim. Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

MEMURLAR BASINA DEMEÇ VEREMEZ AMA…

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu memurlar ile alakalı birçok konu hakkında açıklamalar getirmiştir. Bunlardan biride, 657 sayılı kanunun 15. Maddesinde açıklanan, basına bilgi veya demeç verme konusudur. İlgili maddede, Devlet Memurlarının, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi ve demeç veremeyeceği açıklanmıştır. Bilgi ve demecin, İllerde Vali aracılığı ile veya Bakan tarafından yetkili kılınan kişilerce verileceği belirtilmiştir.

Evet, memurlar bu madde kapsamında basına demeç ve bilgi veremez. Lakin dikkat edilmesi gereken maddenin ilk cümlesidir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 15. Maddesi nin ilk fıkrası şöyle başlar. “Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında…” Yani memurlar kamu görevler hakkında bilgi veremezler. Lakin siz bir röportaja katılmışsınız. Sorusunu belirtmediğiniz bir konuda açıklamalarda bulunmuşunuz. Tahminimiz o dur ki, konu görev yaptığınız bakanlık ile veya yaptığınız görev ile alakalı değildi. Tamda bu nedenle, basına izinsiz demeç verme cezası siz ile alakalı bir mevzu değildir.

Yani konuyu toparlayacak olursak. Memurlar işleri veya çalıştıkları kurum ile alakalı bir konu ile ilgili basına demeç ya da bilgi vermiyorsa, kanuna aykırı bir durum söz konusu değildir.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler