1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlar da Analık İzni Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Tüm Doğumlar İçin Geçerli Olacak
Memurlar da Analık İzni Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Tüm Doğumlar İçin Geçerli Olacak

Memurlar da Analık İzni Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Tüm Doğumlar İçin Geçerli Olacak

Yapılan Değişiklik ile Memurlar da Analık İzni Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Tüm Doğumlar İçin Geçerli Olacak

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından müjdelenen ve çalışan annelerin yarı zamanlı çalışmasına imkân tanıyan vatandaşlar arasından Aile Paketi olarak bilinen Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı meclis komisyonu tarafından yapılan bazı değişiklikler ile kabul edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından paket açıklandığında; analık izni biten memurların ilk çocuk için 2 ay, 2. Çocuk için 4 ay, 3. Çocuk için ise 6 ay yarı zamanlı çalışma sistemini müjdelemişti. Analık İzni Sonrası yarı zamanlı çalışma ile alakalı olarak verilen önerge ile artık tüm doğumlar için süre 6 ay oldu.

MEMURLAR

Eğer kadın memurlar isterlerse her çocuk için çalışma sürelerinin yarısı kadar çalışabilecek. Çocuğu olan memurlar çocukları okula başlayana kadar yarım çalışmayı talep edebilecekler. Ödemeler ise; fiili olarak çalışmalarına bağlı olan ödemeler hariç, mali haklarla sosyal yardımlar kapsamında yapılan ödemenin yarısı esas alınarak ödeme gerçekleştirilecek.

DOĞUM YAPAN İŞÇİ

Doğum yapan işçi anne ücretsiz izin süresi kadar doğum sonrasında yarım çalışma ödeneği alacak. Analık İzni bitiminden sonra ilk çocuk için 60 gün ( 2 Ay), 2. Çocuk için 120 Gün ( 4 Ay) 3. Çocuk için ise 180 Gün ( 6 Ay) engelli çocuğu olan kadın işçiler için ise 360 gün yarı zamanlı çalışma hakkı getirilmiş olacak. 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.