1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlar eğitim durumundan dolayı tayin başvurusu yapabilecek
Memurlar eğitim durumundan dolayı tayin başvurusu yapabilecek

Memurlar eğitim durumundan dolayı tayin başvurusu yapabilecek

Memurların eğitim durumundan tayin başvurusunun reddeden ve eğitim hakkını elinden alan idarenin yaptığı işlemin yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu. Memurlar eğitim durumundan tayin istemesine emsal olacak karar verildi. Önemli üst öğrenim kararı.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen konfederasyonunun sağlık kolundaki sendikası olan Türk Sağlık-Sen üyesi olan bir memur eğitim durumundan dolayı tayin istemesinin reddedilmesi üzerine sendikası tarafından idareye dava açıldı.

Davaya bakan mahkeme kararını vererek laborant eğitimine devam etmesi gerektiği yönünde karar verdi. Çünkü eğitimine devam etmesinin daha üstün bir kamu yararı olduğu hükmü yer verildi ve bu kapsamda tayin başvurusunu reddeden idarenin verdiği ve yürüttüğü işlemi durdurdu.

Tayin isteyen personel, Atama ve Nakil yönetmeliğinde bulunan standardın uygun olması koşulu ile Kırıkkale ilinden Ankara’ya eğitim durumundan dolayı başvurusunun ildeki kadroların dolu olmasından dolayı reddedilmesi üzerine sendika dava açtı.

Sendikanın açmış olduğu davaya bakan mahkeme her ne kadar ilde boş kadro olmasa da ve şu an çalıştığı yerde ihtiyaç durumu olsa da öğrenim hayatının tayin olmadığı sürece devam edemeyeceği belirtildi. Ayrıca laborant olarak çalışan personelin öğrenim görmek istediği biyoloji bölümünün bir üst öğrenim olduğu belirtildi.

Bu kapsamda personel öğrenim hayatını devam ettirmesinin bir Anayasal zorunluluk olduğu ve öğrenim hakkının da kamu yararı açısından daha üstün bir konumda olduğundan söz konusu işlemin durdurulmasına karar verdi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum