Memurlar Ek iş Yapabilir mi?

Memurlarla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de ek iş yapıp yapamayacaklarıdır. Bu sorunun detaylı açıklamaları yazının devamında…

60961
Daha Fazla Göster

Devlete bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar için geçerli olan tüm usul ve esaslar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda açıkça belirtilir.

Memurlar Hangi Ek İşleri Yapamazlar?

Memurlar Hangi Ek İşleri Yapamazlar?
Memurlar Hangi Ek İşleri Yapamazlar?

657 sayılı Kanun’un 28. Maddesinde devlet memurlarının ek kazanç elde etmesi ile ilgili bilgileri içerir. Bu maddede memurların ek kazanç sağlayıp sağlayamayacağı konusu ticaret ve diğer kazanç sağlayıcı faaliyetlerde bulunma yasağı başlığı altında ele alınır.

Buna göre memurların yapabilecekleri ve yapamayacakları ek işler vardır. Memurlar TCK olarak kısaltılan Türk Ticaret Kanunu’nda “esnaf” olarak nitelenecek faaliyetlerde bulunamazlar. Ticaret ve üretim yapan herhangi bir şirkette çalışamazlar. 657/28’de memurların ticari vekil ya da ticari temsilci olarak hiçbir firmada çalışamayacağı açıkça belirtilir.

Kamu dairelerinde çalışan memur ayrıca mesleki faaliyet ya da serbest meslek olduğu fark etmeksizin herhangi bir ofis, muayenehane, büro ve bunlar gibi yerler de açamazlar. Kanun’un ilgili maddesinde genel kuralların bunlar olduğu, ancak çıkartılan özel kanunlar kapsamında kendisine görev verilen memurların bu yasakların dışında kaldığı da belirtiliyor. “Özel görev” tanımındaki ifade pek çok kişinin kafasının karışmasına sebep oluyor.

DPB kısa adıyla anılan Devlet Personel Başkanlığı’na başvuran kamu kurum ve kuruluşları ile devlet memurları hangi işleri yapabilecekleri ve yapamayacakları ile ilgili detaylı bilgi alabiliyorlar. Bu sayede kafalardaki sorular da cevap bulmuş oluyor. DPB’nin açıkladığı görüşlerden yola çıkarak memurları ilgilendiren ek iş yapabilme detayları aşağıdadır.

Memur Bir Şirkete Ortak Olabilir mi?

Memur anonim şirketlerde ve limitet şirketlerinde yönetici konumunda görev alıp alamayacağı merak edilenlerin başında geliyor. Memurlar 657 sayılı Kanun’a göre şirket sözleşmesinde şirketi yöneten ve temsil eden kişiler arasında isimleri geçmemek şartıyla bu şirketlere ortak olabiliyorlar.

Memur Borsada İşlem Yapabilir mi?

Devlet Memurları Kanunu’nda memurların anonim şirketlere veya halka arz edilmiş anonim şirketlere ait hisseleri alıp satmaları ile ilgili herhangi bir yasak belirtilmiyor. Şirket ortaklığı sayılan hisse alım satımına dair getirilmiş bir yasak bulunmuyor.

Memur Şirket Hisselerine Vekalet Edebilir mi?

Devlet memuru ticari faaliyetleri bulunan bir şirketteki işleri vekaleten yani noterde yapılan vekalete binaen sürdürmekle ticari kazanç sağlayan bir şirkette görev almış olacaklarından 6547 sayılı Devlet Memurları Kanunu buna izin vermiyor.

Öğretmenler Ücretli Özel Ders Verebilir mi?

Öğretmenler Ücretli Özel Ders Verebilir mi?
Öğretmenler Ücretli Özel Ders Verebilir mi?

Öğretmen, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog, fizyoterapist gibi mesleklerde bulunan devlet memuru mesai saatleri dışında ücretli ders vermesine Özel Öğretim Kurumları Kanunu açıklık getiriyor. İlgili kanuna göre bu kişiler ihtiyaç durumunda ücretli ders verebiliyorlar. Devlet okullarında çalışan öğretmenler çalıştıkları okuldan izin almak durumundalar. Ayrıca devlet tarafından belirlene aylık ders saatlerinin yarısı kadar saatte ücretli ders vermelerine izin veriliyor.

Usta öğretici – uzman öğretici – öğretmen olarak anılan devlet memuru çalıştıkları kurum veya kuruluştan izin alarak haftada 10 saatten fazla olmamak kaydıyla özel eğitim kurumlarında mesai saatlerinden arta kalan zamanlarda ders verebilme hakkına sahipler.

Memur Pazarlama Yapabiliyor mu?

Memur olarak çalışan kişilerin herhangi bir özel şirket ile bir sözleşme yaparak pazarlama faaliyetlerinde bulunamıyorlar. Bu sözleşmelerin satışı konu aldığı ve girişimcilik faaliyeti olarak kabul edildiği ilgili kanunda belirtiliyor. Memurun çocuklarının bu gibi bir girişimde bulunması halinde ise memura aile yardım ödeneği verilmiyor.

Diyetisyen Memur Mesai Saatinden Sonra Çalışabilir mi?

Diyetisyen Memur Mesai Saatinden Sonra Çalışabilir mi?
Diyetisyen Memur Mesai Saatinden Sonra Çalışabilir mi?

Devlete bağlı olarak diyetisyenlik yapan kişiler için 1219 sayılı kanun devreye giriyor. Bu kanunla sadece doktorların, diş doktorlarının ve topta uzmanlık mevzuatına uygun olan kişilerin mesleklerini yapma şekilleri düzenleniyor. Buna göre devlet kurum ve kuruluşlarında diyetisyen olarak çalışan kişilerin mesai saatlerinin dışında çalışabilecekleri ile ilgili bir ibare bulunmuyor.

Memur Taksi Plakası Kiralayabilir mi?

Ticari taksi işlemeciliği basit usulde vergiye tabi olduğundan bu durum memurun, memuriyet haricinde ticari kazanç elde etmesi anlamına geliyor. Memur, ticari taksi plakası üzerinden kira veya benzeri gelirler elde edemiyorlar.

Avukat Memur Ücretli Avukatlık Yapabilir mi?

Avukat Memurlar Ücretli Avukatlık Yapabilir mi?
Avukat Memurlar Ücretli Avukatlık Yapabilir mi?

Avukatlık ruhsatı bulunan devlet memurlarının anne – babasına, eşine, kardeşlerine, çocuklarına ve kardeşlerinin eş ve çocuklarına avukatlık yapıp yapamayacağının esasları Avukatlık Kanunu ile belirleniyor. Buna göre devlet bünyesinde maaş karşılığında çalışan avukatlar hiç kimse için ücretli avukatlık yapamıyorlar.

Memur Müzik Albümü Çıkartabiliyor mu?

Memuriyet görevi devam eden memurun mesai saatleri dışında zaman harcamak, herhangi bir ticari kazanç elde etmemek, hiçbir firmayla bu konuda sözleşme yapmamak, sosyal güvenlik kuruluşlarından biriyle ilişkilendirmemek gibi kurallar kapsamında müzik albümü yapmasına izin veriliyor.

Aynı şekilde devlet kadrosunda görev yapan resim öğretmenleri de müzelerde ve müzelerle anlaşması olan şirketlerde heykel ve benzeri ürünleri yapıp satabiliyorlar.

Memur Televizyon Projelerinde Yer Alabiliyor mu?

Memurun televizyon projelerinde veya sinema filmlerinde yer almasına 5846 sayılı Fikir e Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtildiğine göre bir eserin işlenmesi, çoğaltılması, yayılması, temsil edilmesi, ses- görüntü – işaret ile nakledilmesi gibi faaliyetlere bunlardan maddi kazanç sağlanmaması şartıyla izin veriliyor.

Memur Ücretsiz İzin Döneminde Çalışabiliyor mu?

Memurlar Ücretsiz İzin Döneminde Çalışabiliyor mu?
Memurlar Ücretsiz İzin Döneminde Çalışabiliyor mu?

Memurun, memuriyetten doğan sorumlulukları ve hakları aylıksız izin olarak tanımlanan ücretsiz izin döneminde de devam ettiğinden bu kişilerin bu dönemde herhangi bir işte çalışmasına izin verilmiyor. Memurun ücretsiz izinde çalıştıklarının tespit edilmesi halinde kademe ilerlemesi durdurularak ceza veriliyor.

Memurlara Disiplin Cezası Hangi Durumlarda Verilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlar Ek iş Yapabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!