1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memurlar Enflasyon Kayıplarını Telafi Edemiyor, Vergi Dilimi Kayıpları Can Yakıyor
Memurlar Enflasyon Kayıplarını Telafi Edemiyor, Vergi Dilimi Kayıpları Can Yakıyor

Memurlar Enflasyon Kayıplarını Telafi Edemiyor, Vergi Dilimi Kayıpları Can Yakıyor

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından her ay hazırlanan memur maaş kayıpları açıklandı. Memur maaş artışının enflasyon karşısındaki tüm unvanlar bazında karşılaştırması.

A+A-

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Eylül ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 0,65, Aralık ayına göre ise % 7,29 oranında artmıştı. BASK tarafından bu artış kapsamında memur maaşlarının enflasyon karşısında ne kadar eridiği madde madde açıklandı.

 

2017 yılının ilk dokuz ayında, memur ve emeklilerinin aylıklarındaki enflasyon kayıpları yükselmeye devam ettiğini belirten konfederasyon yetkilileri Ocak ve Temmuz aylarında memurlara verilen artışlar kümülatif toplam kayıpları karşılamaktan uzak olup yılbaşına 3 ay kala memur ve emeklileri cepten yemeye devam ettiğini açıkladı.

 

Ocak ve Temmuz aylarında memurlara verilen artışlar kümülatif toplam kayıpları karşılamaktan uzak olup yılbaşına 3 ay kala memur ve emeklileri cepten yemeye devam ettiğini belirten Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu unvanlara göre de memur maaş kayıplarını şu şekilde detaylandırdı.

 

2017 yılının ilk 6 ayını 291,76 TL kayıpla kapatan 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetli, aylığında Temmuz ayında 172,58 TL artış yapılmış olmasına rağmen ilk altı aydaki kaybını karşılayamadığı gibi, ikinci altı aydaki enflasyon kayıpları ile birlikte 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 155,91 TL’ye ulaşmıştır.

 

Aynı şekilde 9/1 derece ve kadrodaki bir memur Temmuz ayında 178 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 173,68 TL’ye ulaştı.

 

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmen Temmuz ayında 201 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 186,65 TL’ye ulaştı.

 

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktor Temmuz ayında 277 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 256,79 TL’ye ulaştı.

 

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşire Temmuz ayında 196 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 183,08 TL’ye ulaştı.

 

9/1 derece ve kadrodaki bir mühendis (büro) Temmuz ayında 305 TL artış almış iken, 2017 yılının ilk 9 ayındaki net kaybı 256,68 TL’ye ulaştı.

 

Vergi dilimi kayıpları telafi edilmiyor!

 

% 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesi nedeniyle Mart ayından itibaren  başlayan ve yıl sonuna doğru asgari ücretliler dahil tüm çalışanları kapsayan vergi dilimi kayıpları, kamuoyu önünde verilen onca söze rağmen yetkili sendikalarca toplu pazarlık masasına getirilememiştir bile.

 

2018 yılında vergi dilimi miktarlarında yeni oynamalar yapılacağı, oranların yükseleceği anlaşılmaktadır. TBMM’ne sevk edilen kanun tasarısında yer alan düzenlemeler,% 40’ları aşan kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak yerine, “vurun abalıya” misali, zaten kayıt altında olup kıpırdama imkanı olmayanların nefeslerini kesmeye yönelik tedbir ve artışlar içermektedir.

 

Memur ve emeklileri başta olmak üzere çalışanların, kazanılmış haklarının budanması için yeni düzenlemelerin yapılacağı zor bir dönemece girmek üzere olduğunu belirten BASK yetkilileri emek örgütlerini, hısımlıkları ve hasımlıkları bir kenara bırakarak kazanılmış hakların korunması için verilecek mücadeleye hazırlıklı olmaya davet etti.

 

eylul-2017.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.