1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlar Haftalık Kaç Saat Çalışır? Memurların Mesai Saatleri
Memurlar Haftalık Kaç Saat Çalışır? Memurların Mesai Saatleri

Memurlar Haftalık Kaç Saat Çalışır? Memurların Mesai Saatleri

Memurlar haftada kaç saat çalışabilir, memurların aylık çalışma saati kaç saattir? Sorularına bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız.

A+A-

Bu haberimizde memurların çalışma saati ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. 657 sayılı Devlet memurları kanunu memur çalışma saatleri ile ilgili hangi maddesinde açıklama getiriyor. Memurlar haftada kaç saat çalışabilir, memurların aylık çalışma saati kaç saattir? Sorularına bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız.

MEMURLARIN HAFTALIK ÇALIŞMA SAATİ

Memurlar ile alakalı her haberde olduğu gibi bu haberde de, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu üzerinden ilerleyeceğiz. Çünkü memurların mesai saatleri, ilgili kanunun 99. Maddesinde açık ve net olarak açıklanmıştır.

Memurlar günlük 8 saat olmak üzere haftalık 40 saat çalışma süresine sahiptir. Memurlar için Cumartesi ve Pazar günleri tatil günü olarak düzenlenmiştir. Lakin bu cümleler, her memur hafta sonu izinlidir, anlamı taşımamaktadır. Özel kanunlar, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve kanuna göre düzenlenen yönetmelikler ile memurların, kamu kurum ve kuruluşlarının verdikleri hizmetlere göre, farklı çalışma saatleri olabilmektedir.

Yurt dışında görev yapan memurlar ile ilgili, Cumhurbaşkanı tarafından çalışma günleri veya hafta sonu tatilleri değiştirilebilmektedir.

MEMURLARIN GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİNİN TESPİTİ

Memurların günlük çalışma saatleri, mesainin kaçta başlayacağı veya memurların mesaisinin kaçta biteceği, memurların öğle dinlenme süreleri, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. İllerde mesai saatleri değişikliği Valiler tarafından yapılırken merkezde Cumhurbaşkanınca gerçekleştirilir

ENGELLİ MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ

Engelli olan memurların mesai saatleri ile ilgili düzenlemede, yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer almaktadır. Engelli memurların engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada ise mülki amirler tarafından düzenlenebilmektedir.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler