Memurlar İkramiye Alır mı?

Memurlar emeklilik planı yaparken bir yandan da emekli ikramiyesini hangi şartlarda alabileceklerini bilmek durumdadırlar. Detaylar mymemur.com.tr'de!

60811
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar İkramiye Alır mı?

Memurlar İkramiye Alır mı?
Memurlar İkramiye Alır mı?

Memurlar emeklilik planı yaparken bir yandan da emekli ikramiyesini hangi şartlarda alabileceklerini bilmek durumdadırlar. Memurların emeklilik ikramiyeleri işçilerin emekli ikramiyeleri gibi değildir. İşçi statüsünde çalışanlar kıdem tazminatına hak kazanırlar ve emekli olduklarında emekli maaşları bağlanmamış olsa dahi kıdem tazminatlarını alırlar. Fakat memurlar maş bağlanmadan önce görevlerinden ayrılırlarsa emekli ikramiyesi alamazlar. Memurların emekli ikramiyesi almaları için emekli maaşlarının bağlanmış olması gerekir.

Memurların Emekli İkramiyesi Alma Şartları Nelerdir?

Memurların Emekli İkramiyesi Alma Şartları Nelerdir
Memurların Emekli İkramiyesi Alma Şartları Nelerdir?

20102 yılının ocak ayında memurların emekli ikramiyesi ile ilgili şartlar tamamen değiştirildi. 26 Ocak 2012 tarihinde 6270 ve 5434 sayılı kanunlarda yapılan önemli değişikliklerle memurların emekli ikramiyesi şartları yeniden düzenlendi. 5434 sayılı Kanun’un 89. Maddesi yapılan değişiklik ile memurların emekli ikramiyesi şartları belirlendi.

Bahsi geçen maddenin değişiklikten sonraki haline göre; memur olarak çalışırken görevinden ayrılarak SSK’lı çalışan ya da Bağ-Kur’lu işveren olan kişiler ile Kanun’un değişiklik tarihinden sonra emekli olma hakkını elde edenlere uygulanan emekli ikramiyesi şartları 1475 sayılı İş Kanunu’na göre belirlenir. İş Kanunu’nda işçiler için belirlenen emekli ikramiyesi şartları gibi memurlar için de 89. Maddede belirlenen hükümlere uygun halde emekli ikramiyesi alınabilmesi için İş Kanunu’nda yer alan hükümlere bakılır.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. Maddesinde memurların emekli ikramiyesi ile ilgili şartlar açıkça belirtilir. Buna göre; Sosyal Sigortalar Kanunu ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamına giren memurlar, vazife malullüğü maaşı alanlar ve malullük aylığı alanlara, toptan ödeme alan bütün sivil ve asker iştirakçilere hizmet verdikleri her tam 1 yıl için aylık bağlanmasına esas olan tutarın 1 aylığı emekli ikramiyesi olarak ödenir.

Hangi Memurlara Emekli İkramiyesi Ödenmez?

Hangi Memurlara Emekli İkramiyesi Ödenmez?
Hangi Memurlara Emekli İkramiyesi Ödenmez?

SSK ve Bağ-Kur’da kaydı olan ve daha sonra memurluğa geçmiş olan kişilerin emekli ikramiyesi şartları farklıdır. Bağ-Kur kaydı olanlar işveren olduklarından yani kendi işyerleri olduğundan bu kişilerin Bağ-Kur’lu oldukları dönemler emeklilik ikramiyesinde dikkate alınmaz. Bu süreler için emekli ikramiyesi ödenmez.

Özel sektör firmalarında işçi olarak çalışan kişilerin memuriyete geçmesi halinde önceki çalışma süreleri emekli ikramiyesi hesaplarına dahil edilmez. Çünkü bu kişilere önceki işlerinden ayrılırken eğer hakları varsa işveren tarafından kıdem tazminatı ödemesi yapılır.

Hangi Memurlara Emekli İkramiyesi Ödenir?

Daha önce kamu kurumlarında SSK kapsamında çalışan kişilere memurluğa geçiş yapmaları halinde de işçi ya da memur statüsünde emekli olacakları zaman 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. Maddesi beraber uygulanır. İş Kanunu’nun ilgili maddesine göre kamu kurumlarında işçi olarak çalışanlar arasından aşağıdaki kişilere kıdem tazminatı ödenir.

  • Askerlik görevi nedeniyle kamudaki hizmetinden ayrılanlar
  • Evlendikten sonra 1 yıl içinde işinden ayrılan kadınlar
  • Emeklilik nedeniyle işinden ayrılanlar
  • Hizmete başlama tarihi 8 Eylül 19999 tarihinden önce olup, bu tarihten sonra görevinden istifa edenler arasından sigortalılık süresi 15 yıl ve prim gün sayısı 3.600 olanlar
  • 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortası başlayanlar arasından 25 yıllık hizmeti ve 4.500 prim gün sayısı olanlar
  • Aynı tarihten önce işe başlayanlar arasında 7.000 gün ödenmiş primi bulunanlar
  • İşçi olarak kamuda çalışan kişilerin aynı kurumda memur olarak ataması gerçekleşirse; bu kişiler memurluktan emekli olurken işçi olarak çalıştıkları süreler emekli ikramiyesi hesaplamasına dahil edilir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce görevinden istifa eden kamuda çalışan işçiler hiçbir şekilde kıdem tazminatı alamazlar.

Memurlara emekli ikramiyesi ödemesi hesaplanırken bir üst sınır bulunmaz. Diğer tüm şartları yerine getiren memurlar çalıştıkları hizmet yılları kadar emekli ikramiyesi alırlar. Ancak hesaplamalara sadece hizmette geçirilen “tam” yıllar dahil edilir. Emekli olmadan önce çalıştığı son yılda yarım kalan ayları ikramiye hesaplamasına dahil edilmez. İşçi kamu çalışanların hesaplamalarında böle bir sınırlama yoktur.

Emekliliğe hak kazanan bir memurun daha önce çalıştığı bir kamu kurumundan iş sonu tazminatı, kıdem tazminatı gibi bir ödeme almışsa; bu ödemeye dahil olan hizmet yılları emeklilik hesaplamasına dahil değildir.

Memurların Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Memurların Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?
Memurların Emekli İkramiyesi Nasıl Hesaplanır?

Memurların emekli ikramiyesini hesaplamanın belirli şartları vardır. İkramiyeler her yıl artarak hesaplanır. Memur emekli ikramiyelerinde esas alınan kriter memurun hizmet yılıdır. Hesaplamada ayrıca memuriyet derecesi, kademesi ve ek gösterge de devreye girer. Ayrıca emekli olacak memurun Makam Temsil Görev Tazminat göstergesi varsa bu da dikkate alınır.

Memur, İstifa Edip 4/B’ye Geçtiğinde Mükerrer Emekli Primini Geri Alabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlar İkramiye Alır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!