Memurlar Lojmanları Satın Alabilir mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Milli Emlak Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” 29 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte tüm detaylar!

60949
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet kurum ve kuruluşlarında memur olarak çalışan kişilere ikamet etmeleri için lojman hakkı tanınır. Memurlar ile ilgili merak edilenlerden biri de memurların lojmanları satın almak hakkının olup olmadığıdır. 2019 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle memurların oturdukları lojmanları satın alma şartlarında bazı iyileştirmeler hayata geçirildi. Memurların lojman satın almasının bazı kuralları ve işleyişi bulunuyor.

Memurlar Lojmanları Satın Alabilir mi?

Memurlar Lojmanları Satın Alabilir mi?
Memurlar Lojmanları Satın Alabilir mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” 29 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğ ile yeni bir düzenleme yapıldı ve kamuya ait konutlarda oturtan memurlara yönelik olarak satın alma şartlarında bazı değişikliklere gidildi. Bu değişikliklere göre devlet kurumlarının malı olan ya da üzerinde söz sahibi oldukları kat mülkiyeti ve kat irtifakı olan kamu konutları memurlara satılabiliyor.

Yeni tebliğin ilk maddesinde bir önceki tebliğ olan 17 Nisan 2018 tarihli tebliğin 3. Maddesinde yer alan “Maliye Bakanlığı” ibaresi “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” olarak değiştirildi. Bu durumda 16. Maddede yer alan “Maliye Bakanı” ibaresi de “Çevre ve Şehircilik Bakanı” olarak değişti.

Memurlar Hangi Konutları Satın Alabiliyor?

Memurlar Hangi Konutları Satın Alabiliyor?
Memurlar Hangi Konutları Satın Alabiliyor?

Yeni tebliği yayınlanmadan önce sadece kat mülkiyetli olan lojman niteliğindeki konutlar satın alınabiliyordu. 2019 yılındaki yeni düzenlemeden sonra kat irtifakı bulunan konutların da memurlar tarafından satın alınmasının önü açılmış oldu. Bu konutlar bağımsız bölümler halinde satışa sunularak memurların satın alması sağlanıyor. Memurların bir diğer avantajı ise ikamet ettiği lojmanları 5 yıl – 7 yıl – 10 yıl gibi vadelerde geri ödeme imkanıyla satın alabiliyor olması.

Lojmanlar Hangi Yolla Satılıyor?

Memurların ikamet ettikleri lojmanı satın alma şartlarında iyileştirmeler getiren yeni tebliğe göre satılacak olan konutlar için ihale açılıyor. Memurlar bu ihalelere katılabiliyorlar. İhalede satışa konu olan lojmanlar için en yüksek bedel ve ödeme şartlarının neler olacağı belirlendikten sonra bu bilgiler konutta oturan memura tebligat yoluyla bildiriliyor. Memur şartlarının uygun olması halinde görev yaptığı kamu idaresine ihaleye katılmak istediğini bildiriyor.

Memurların Lojman Satın Almasında Ödeme Şartları

Memurların Lojman Satın Almasında Ödeme Şartları
Memurların Lojman Satın Almasında Ödeme Şartları

Memurların ihaleye çıkartılan ve kendisi bu ihaleden haberdar edilen ikamet ettiği konut niteliğindeki lojmanı satın almak istemesi halinde kuruma bu kararını bildirmesi gerekiyor.

Memur içinde oturduğu konutu satın almak istediğinde; konutun ihalede belirlenen satış bedelini 5 yılda, 7 yılda veya 10 yılda geri ödeyebiliyor. Ancak bu vadelerin hepsi için farklı geri ödeme şartları uygulanıyor.

Konutun satış bedelini 5 yılda ödemek isteyen memura 60 ay vade ay vade uygulanıyor. Ayrıca bedelin yüzde 20’lik bölümünü de peşin ödemesi isteniyor.

Memurun oturduğu lojman açılan ihale sonucunda bu konutun satış bedelini 7 yılda geri ödemeyi tercih etmesi halinde 84 ay vadede geri ödeyebiliyor. Satış bedelinin yüzde 25’lik bölümünü peşinat olarak ödemesi gerekiyor.

Aynı konut bedeli için 10 yıl vadeyi seçen memurlara ise 120 aya kadar vade seçeneği sunuluyor. Bu kişinin konut bedelinin yüzde 30’unu peşin ödemesi isteniyor.

Lojman bedellerinin geri ödemelerinde taksit tutarlarına enflasyon oranı olarak bilinen ve TÜFE olarak kısaltılan Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre artış uygulanıyor.

TÜFE her yılın ocak ayında ve temmuz ayında olmak üzere yılda iki defa Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor. Açıklamada her aya ait TÜFE oranları belirtiliyor. Memurların lojman satın almaları halinde taksit tutarları açıklanan oranlara göre artırılıyor. Ancak enflasyonun yıllık bazda yüzde 12’nin üzerine çıkması halinde bu rakamı geçen bölüm taksit artışına dahil edilmiyor. Yani başka bir deyişle taksitler yıllık olarak en fazla yüzde 12 oranında artıyor.

Memurların ikamet ettikleri lojmanın satışa çıkarılıp kendisine bildirilmesinin ardından taksitle değil, peşin satın almayı talep etme hakkında bulunuyor. Konutun belirlenen satış bedelini peşin ödeyen memurlara toplam bedel üzerinden yüzde 10 oranında indirim uygulanıyor.

Memur Lojmanı Satın Almak İstemezse Ne Oluyor?

Memur, kamu kurumu tarafından kendisine yollana tebligata olumlu cevap vermemesi yani oturduğu konutu satın almak istememesi halinde konut, açılan satış ihalesinde en yüksek bedeli veren diğer kişiye 2 yıl vadeyle satılıyor. Ayrıca bu kişiden satış bedelinin yüzde 25’i de peşin olarak isteniyor.

Memurların ikametgahları olan lojmanı satın alma haklarında büyük avantajlar bulunuyor.

Memurlara Ev Alırken Destek Veriliyor mu?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlar Lojmanları Satın Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!