Memurlar Rapor Alabiliyor mu?

Memur olarak çalışan kişiler hastalık hallerinde izin almaları gerekirse bu izin resmi bir sağlık kuruluşunda çalışan doktorun vereceği rapora tabidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

60784
Daha Fazla Göster

Kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışan kişilere sağlanan avantajlardan biri de izinlerdir. Devlet memuriyetini seçen kişiler çalışma şartlarının uygunluğunda dolayı kamuda çalışmak isterler. Memurların bazı avantajları günlük çalışma sürelerinin özel sektöre göre daha kısa olması, hafta sonu günlerde çalışılmıyor olması, maaşların gününde ödenme garantisi, prim ve mesai gibi hallerin olmaması, işyerinin kapanması ihtimalinin olmaması olarak sıralanabilir. Memurlar için tanınan izin hakları da devlet garantisi altında çalışmayı tercih edilir kılar.

Nasıl Memur Olunur?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda memur olma şartları açıkça belirtilmiştir. Bu belirtilenler memurluk için aranan genel şartlardır. Ayrıca her kamu kurum ve kuruluşunun memur alımları yapmak üzere yayınladığı personel alımı ilanlarında özel şartlar da belirtilir.

Memurluk başvurusu yapmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Üst yaş sınırı kuruma ve pozisyona göre değişir. İlgili maddede belirtilen suçlardan daha önceki dönemlerde hüküm giymemiş olmak, erkeklerin istenen askerlik durumu şartlarına uygunluğu, aranan mezuniyet şartlarını yerine getiriyor olmak, devlet memurluğu yapmasına engel bir sağlık sorunu olmamak memurluk şartlarından bazılarıdır.

Memurluk için KPSS Şart mı?

Memurluk için KPSS Şart mı?
Memurluk için KPSS Şart mı?

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarının yanı sıra yüksek lisans eğitimi alanlar için de memurluk kadroları vardır. Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS şartı da çoğu kadrolar için aranır. KPSS şartsız memur alımları yapan kamu kurumları da vardır.

Ataması yapılan kişiler görev süreleri dahilinde eğitimlerine devam ederek mezuniyet derecelerini yükseltmeleri halinde görevde yükselme ve unvan değişikli sınavlarına girerek yükselebilirler. Memurluk görevinde çalışmak isteyenlerin tüm bu şartları dikkatlice öğrenmesi ve uygunluk durumunda gerekli adımları atması gerekir.

Memurların Yıllık İzin Süreleri Ne Kadardır?

Memurların izin süreleri çalıştıkları hizmet yıllarına göre farklılık gösterir. En az 10 yıl ve daha fazla süredir memurluk görevinde bulunanlar yıllık olarak 30 gün izin kullanabilirken; 10 yıldan az süredir memur olanlar için belirlenen yıllık izin süresi 20 gündür. Bu sürelere şartlara göre değişmek suretiyle gidişler ve dönüşler için en fazla 2 gün eklenebilir. Hangi şartlarda izin kullanılacağı da ilgili Kanun’da bildirilir. Buna göre;

Kamu personeli olarak çalışan memurların hangi tarihte yıllık izne çıkacağı çalıştığı kurumdaki işlere ve pozisyonuna bağlı olarak amiri tarafından belirlenir. Kurumlarda izinler memurlar tarafından dönüşümlü olarak kullandırılır. Birbirini takip eden 2 yılın izni bir arada kullanılabilir. Geçmiş yıllara ait kullanılmayan izinler üzerinden 1 yıl geçmişse bu süreye eklenmez ve düşer.

Öğretmenler yaz tatili ve uygulanan diğer tatillerde izinli sayılırlar. Bu yüzden yıllık izin kullanmaz hakları bulunmaz. Ancak doğum izni, hastalık izni gibi diğer izinlerden yararlanabilirler.

Ayrıca radyoaktif ışınlarla ilgili bir görevi bulunan memurların hizmet sürelerine göre kullanacakları yıllık izinlerinin dışında yılda 1 ay sağlık izni hakları vardır.

Memurlar Rapor Alabilir mi?

Memurlar Rapor Alabilir mi?
Memurlar Rapor Alabilir mi?

Memurlar yıllık izinleri haricinde hamilelik, doğum, hastalık, kaza gibi bazı hallerde de izin kullanabilirler.  Yıllık izin haricindeki diğer izinlerin tamamında memurun durumunu belgelemesi gerekir. Yıllık izinler haricinde kullanılan hastalık izinlerinde hangi şartların geçerli olduğu ve süreleri Kanun’da belirtilmiştir.

Memurlar Hangi Durumlarda Rapor Alabilir?

Memur olarak çalışan kişiler hastalık hallerinde izin almaları gerekirse bu izin resmi bir sağlık kuruluşunda çalışan doktorun vereceği rapora tabidir. Doktor; hastalığın, hastanın çalışmasına engel olduğuna karar verirse rapor düzenler. Raporda hastalık izninin kaç gün olacağı da yazar. Memurlar bu raporu çalıştıkları kuruma sunarak hastalık izni kullanırlar.

Rapor alan memurun maaşına herhangi bir kesinti uygulanmaz. 10 yıldan çok hizmet süresi bulunan memurların yıllık en uzun 12 ay, 10 yıldan az hizmet süresi olanların da yıllık en uzun 6 ay süreli rapor alma hakkı vardır.

Hastalık döneminde raporunun süresi dolan memurlar raporlarını belirtilen süreyi aşmamak kaydıyla yenileterek izinlerine devam edebilirler.

Memurlar aşağıdaki durumlarda ve sürelerde rapor alabilirler.

  • Kanser, verem, akıl hastalığı gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalığı olan memurların 18 aya kadar rapor alarak izin kullanma hakları vardır.
  • Devlet bünyesine herhangi bir kurumda görev yaparken saldırıya uğrayanlar rapor alarak izin kullanabilirler.
  • Görevleri başındayken ya da görev dışında kaza geçiren ve doktor tarafından bir süre çalışmaması uygun görülen rapor alabilirler.
  • Meslek hastalığı olarak tabir edilen bazı hastalıklara yakalananlar bu durumlarını raporla belgeleyerek izin kullanabilirler.

Memurlar Hastalık Raporunu Nerelerden Alır?

Memurlar hastalık raporlarını;

  • Çalıştıkları kurumun tabiplik biriminden
  • Aile hekimlerinden
  • SGK ile sözleşmesi bulunan sağlık kuruluşlarından
  • SGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarından alabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesi olmayan ve sağlık hizmeti sunan yerlerden alınan raporların süresinin 10 günden az olması halinde SGK ile sözleşmeli olan sağlık kuruluşunun doktoru tarafından onaylanması gerekir. 10 günden fazla süreli raporların onayı için yine SGK ile sözleşmesi olan bir sağlık kuruluşunun sağlık kurulunun onayı gerekir.

Memur Olmak için Neler Gerekir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlar Rapor Alabiliyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!