1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlar Televizyon Yarışmalarına Katılabilir mi? Memurların Hediye Alma Yasağı
Memurlar Televizyon Yarışmalarına Katılabilir mi? Memurların Hediye Alma Yasağı

Memurlar Televizyon Yarışmalarına Katılabilir mi? Memurların Hediye Alma Yasağı

Memurlar TV yarışmalarına katılabilir mi? Memurlar TV yarışmasından ödül veya hediye kazanması yasak mı? Memurların hediye alma yasağı detayları My Memur haberde...

A+A-

Bildiğiniz üzere My Memur olarak takipçilerimiz tarafından gönderilen sorulara kanunlar doğrultusunda cevap vermeye ve haberleştirmeye önem veriyoruz. Yine bir takipçimiz bir yarışma programına katılmak istediğini ve eğer yarışmayı kazanırsa yarışma sonucu verilen hediyenin memur olması nedeniyle bir sakınca oluşturup oluşturmayacağı yönündedir. İsterseniz öncelikle takipçimizin sorusunu sizlerle paylaşalım, daha sonra cevabımızı sizler ile paylaşalım,

MEMURLAR YARIŞMADAN HEDİYE KAZANIRSA

Sizlere bir sorum olacaktı. Biz eşim ile birlikte bir yarışma programına katılmak istiyoruz. Öncelikle memur olduğum için bu yarışmaya katılmamda bir sakınca var mı? Memurlar ile alakalı bir arkadaşım hediye kazanırsan soruşturma geçirirsin şeklinde bir şey söyledi. Bunun aslı var mı? Eğer yarışmayı kazanırsam ödül alabilir miyim? Sorumu cevaplarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

MEMUR YARIŞMAYA DA KATILABİLİR HEDİYE DE KAZANABİLİR

Memurlar 657 sayılı kanuna göre, doğrudan veya aracı kullanarak hediye alamazlar ve menfaat sağlayamazlar. Bu konu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 29. Maddesinde net olarak açıklığa kavuşturulmuştur. Hediye alma, menfaat sağlama yasağı başlıklı ilgili madde şu şekildedir.

Hediye alma, menfaat sağlama yasağı:

Madde 29 – Devlet memurlarının doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemeleri ve görevleri sırasında olmasa dahi menfaat sağlama amacı ile hediye kabul etmeleri veya iş sahiplerinden borç para istemeleri ve almaları yasaktır.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, hediye alma yasağının kapsamını belirlemeye ve en az genel müdür veya eşiti seviyedeki üst düzey kamu görevlilerince alınan hediyelerin listesini gerektiğinde her takvim yılı sonunda bu görevlilerden istemeye yetkilidir.

Yukarı maddede belirtilen konu aslında memurun görevini, bilgisini veya başka türlü mesleğini kullanarak elde ettiği kazanımları anlatmaktadır. Memurlar yarışmaya katılabilir ve burada hediye kazanabilir. Yarışmadan kazanılan hediye, kanunun bu maddesi kapsamına girmemektedir.

Konunun aslında tam cevabı, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 15. maddesinde tam olarak verilmiştir. İlgili maddede hediye almanın tanımı yapılmıştır.

Hediye Alma: Kamu görevlisinin tarafsızlığını, performansını, kararını veya görevini yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunan, ekonomik değeri olan ya da olmayan, doğrudan ya da dolaylı olarak kabul edilen her türlü eşya ve menfaat hediye kapsamındadır.

Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri İle Başvuru Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 15/C maddesinde ise, Halka açık yarışmalarda, kampanyalarda veya etkinliklerde kazanılan ödül veya hediyeler, hediye alma yasağının kapsamı alnı dışında tutulmuştur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler