1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurlar ve Memur Kelimesinin Kanuni Tanımı
Memurlar ve Memur Kelimesinin Kanuni Tanımı

Memurlar ve Memur Kelimesinin Kanuni Tanımı

Memur nedir? Memur ne iş yapar? gibi memur kelimesinin tanımını içeren ve 657 sayılı devlet memurları kanununda yer alan tanımı sizlerle paylaşacağız.

A+A-

Gençler başta olmak üzere vatandaşlarımızın birçoğunun en büyük meselesi işsizliktir. Orana vurduğumuzda ülke genelinin neredeyse tamamı kamu kurum ve kuruluşlarında memur veya kamu personeli olmak istemektedir. Çünkü anne ve babalarımız hep bize “ Oğlum, Kızım devlet işi garanti iş… Maaşın ne zaman yatacak bilirsin…” şeklinde tavsiyeler verir. Peki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlarne iş yapar ve memurun tanımı nedir. İşte bu haberimizde bu konuya değineceğiz.

KAMU KURUMLARINDA İSTİHDAM ŞEKİLLERİ

657 sayılı devlet memurları kanunun 4. Maddesi kamuda işlerin yürütülmesi için çalıştırılan kişilerin kimler olabileceğini açıklamaktadır. İstihdam Şekilleri başlığı altında yer alana 4. Madde de;  Kamu hizmetlerinin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler tarafından yürütüleceği belirtilmiştir. Aynı kanunun 5. Maddesinde ise; 657 sayılı Devlet memurları Kanuna tabi olan kurumların, üst tarafta bahsettiğimiz 4 istihdam şekli dışında personel çalıştıramayacakları açıkça belirtilmiştir.

MEMUR NEDİR? NE İŞ YAPAR? MEMURUN TANIMI

657 sayılı kanunda memur istihdam şeklinin açıklaması “Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır.” Şeklindedir.

Bu tanım devam etmekte ve “Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır.”  şeklinde sona ermektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler