1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurlara 3600 Ek Gösterge Toplu Sözleşme Masasında Yok!
Memurlara 3600 Ek Gösterge Toplu Sözleşme Masasında Yok!

Memurlara 3600 Ek Gösterge Toplu Sözleşme Masasında Yok!

5. Dönem Toplu Sözleşmenin ilk toplantısına katılarak taleplerini gündeme getiren Genel Başkan Önder Kahveci 3600 ek göstergenin toplu sözleşme masasında yer almadığını dile getirdi. Gerek memurlar gerekse sendikalar tepkili!

A+A-

1 Ağustos 2019 itibarıyla başlayan 2020-2021 dönemlerini kapsayan 5. Dönem toplu sözleşme süreci devam ediyor. Kahveci: kamu çalışanlarının öncelikli sıkıntıları ve 3600 ek gösterge düzenlemesi toplu sözleşme gündeminde yok. Beklentiler mutlaka karşılanmalıdır diyen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Önder Kahveci önemli açıklamalarda bulundu.

EK GÖSTERGE ve SÖZLEŞMELİLERİN KADRO BEKLENTİSİ

Kamuda ek gösterge, vergi düzenlemesi gibi çok önemli başlıkların toplu sözleşme gündemine getirilmemesini eleştiren Genel Başkan, sözleşmelilerin de gözü kulağının bu masada olduğuna dikkat çeken Kahveci, kamuda farklı statüde çalışanlara dair acilen bir düzenleme yapılması talep etti.

ÇÖZÜM BEKLEYEN BAŞLIKLAR

Ek ders, ek gösterge nöbet ücretleri, vergi dilimleri gibi birçok başlık var. Kamu çalışanları Ocak ayında aldıkları maaş artışlarını Nisan, Mayıs’ta kaybetmeye başlıyor. Vergi dilimleri önemli bir başlık, adaletli bir vergi sistemi isteniyor.

3600 ek gösterge konusunda taahhüt verildi ama hala bir adım atılmadı. Onlarca kanun çıktı ama bu konu hala gündemde yok. Türkiye Kamu-Sen’in bu konuda çalışma yaptığını ve TBMM’ de durduğunu belirtti. Bu başlıklar toplu sözleşme masasında bir takvime bağlanmalı, beklentiler karşılanmalı. İnsanlar emekli olmak için bu kanunun çıkmasını bekliyor. Alacakları emekli ikramiye ve maaşlarında nispeten artışlar olacaktır denildi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO

Sözleşmeli çalışanların gözü kulağı bu masada. Farklı istihdam modelleri o kadar çok Türkiye’de. Bu sistemler çalışanında kamunun da yararına değil. Aile bütünlüğünün olmadığı bir ortamda çalışan rahat etmezse nasıl verimli olacak bu insanlar? Sözleşmeliler ile ilgili bir düzenleme yapıldı 4+2 yerine 3+1 şeklinde düzenlendi. Ama nihai hedef kadrolu olmaktır. Bu insanlara kadro verilmeli ve bu konu kapanmalıdır. Taşeron konusunda atılan adım bu taraf içinde atılmalıdır.

Bu masada bu konuda çözüme bağlanmalıdır. Yardımcı hizmetli olarak görev yapan insanlar yine bu masadan beklenti içinde. Memur işi yapıyor bu insanların çoğunluğu. Motivasyona ihtiyacı olan bu insanlara emeklerinin karşılığı olarak müjde verilmelidir. Bu düzenlemenin bütçeye herhangi bir yükü yoktur.

Kahveci’nin açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler