1. HABERLER

 2. MEMUR

 3. Memurlara Çalışmadan Emeklilik Yolu Mümkün mü?
Memurlara Çalışmadan Emeklilik Yolu Mümkün mü?

Memurlara Çalışmadan Emeklilik Yolu Mümkün mü?

Türkiye'de sadece çalışanların değil, çalışmayanların da emekli olma imkanı var. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

İş hayatına hiç adım atmayanlara ve bir dönem çalışmayanlara emeklilik yolu isteğe bağlı sigorta ile açılıyor. İsteğe bağlı sigortalılık uygulamasından memurlar da yararlanabiliyor.

Takvim'in haberine göre, en az 10 yıl bir fiil memurluk yapmış kişiler, dışarıdan kendi primlerini ödeyip Emekli Sandığı mensubu olarak emekli olabiliyor.Ancak belli koşulları var.

Peki nasıl olacak? En az 10 yıl bir fiil memur olarak çalışmış, görevinden kendi isteği ile ayrılmış olan, emekli olmayan, başka bir işte çalışmayan memurlar isteğe bağlı iştirakçi olarak prim ödeyebilir ve emekli olabiliyor. Primlerini dışarıdan kendisi ödeyerek, devlet memuru şartlarıyla emekli olmak isteyenlerin ödeyecekleri prim miktarı, memuriyetten ayrıldıkları zamanki kadrolarının karşılığı olan dereceye göre belirlenmekte.

İsteğe bağlı iştirakçi olacakların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Genel Sağlık Sigortası primi de ödemeleri gerekiyor. Emeklilik imkanından yararlanmak için, memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurma zorunluluğu var. Primler toplu veya aralıklı olarak 6 aydan uzun süre ödenmezse, iştirakçilik bitiyor.

2017 yılında yapılan düzenleme ile birlikte memurlara çalışmadan emekli olabilme şansı getirilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile en az 10 yıl boyunca memur olarak çalışmış kişiler geriye kalan zamanlarında çalışmadan isteğe bağlı ve yaş şartlarını taşıyarak emekli olabilirler.

Çalışmadan emekli olmak isteyen memurlar en az 10 sene kesintisiz olarak bir kamu – kurum ve kuruluşlarında çalışmalı ve 1 Ekim 2008 senesinden önce memurluğa adım atmış olmalıdır. Bu şartları taşıyan memurlar herhangi bir işte çalışmadan isteğe bağlı olarak emekli olabilme hakkına sahip olabilirler.

Çalışmadan Emekli Olabilme Hakkından Kimler Yararlanamazlar?

 • Herhangi bir sebepten ötürü memurluktan atılmış olanlar
 • 1 Ekim 2008 yılından sonra memur olan kişiler
 • Bu hakkı kazanabilmek için istifa etmiş fakat 6 ay içerisinde başvurmamış kişiler
 • Ve çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra başka bir kurumda çalışmayı devam ettirenler

Gerekli Emeklilik Şartları Nelerdir?

 • 8 Eylül 1999 senesinden önce göreve başlamış olan erkekler için 25 yıl kadınlar için ise 20 yılın dolması gerekmektedir.
 • Bu durumda geçerli olan yaş erkekler için 60, kadınlar için ise 58 olmaktadır.

Çalışmadan Emekli Olabilme Hakkından Kimler Yararlanabilir?

 • Minimum 10 sene memur olarak görev yapmış kişiler
 • Memurluk görevinden istifa etmiş olan kişiler
 • Sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı bağlanmamış kişiler
 • Memur olarak başka bir alanda çalışmayan kişiler

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.