1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurlara Disiplin Affı Çıkarılması TBMM Gündeminde
Memurlara Disiplin Affı Çıkarılması TBMM Gündeminde

Memurlara Disiplin Affı Çıkarılması TBMM Gündeminde

Memurlar için Disiplin Affı çıkarılmasını içeren kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. TBMM gündemine gelecek ve memurları ilgilendiren kanun teklifi tam metni ve gerekçeleri için tıklayınız.

A+A-

5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı hakkında Kanun teklifi 22 Kasım 2018 tarihi itibarıyla TBMM'ye verildi. İYİ Parti milletvekili İsmail Koncuk sosyal medyada memurlara disiplin affı konusunda TBMM’ye verilen kanun teklifinin detaylarını yayımladı.

Kanun teklifi gerekçesi şu şekildedir: 30 Ekim 2018 tarihine kadar işlenen suçlarla ilgili Disiplin Affı Kanunu çıkarılmış ancak bugüne kadar işlenen suçlar ve verilen cezalarla ilgili bir Disiplin Affı Kanunu çıkarılmamıştır. Yapılan Toplu Sözleşmeler ve Kamu Personeli Danışma Kurulunda Disiplin Affı doğrultusunda alman kararlar da hayata geçirilmemiştir.

Kanunun amacı, yeni Kanunun kabul tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezalarını affetmektedir. Kanun, tüzük ve yönetmelikler gereğince verilmiş bulunan disiplin cezaları af kapsamındadır.

Kanun teklifi. Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kinci suçlar veya istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma.

Hangi suçlar af kapsamı dışında olacak? Devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle, görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezalan af kapsamı dışındadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
13 Yorum
İlgili Haberler