Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor?

Bu yazımızda memurların doğum izinlerinin nasıl kullanılacağı, sürelerinin ne kadar olduğu gibi tüm detaylara ulaşabilirsiniz!

60753
Daha Fazla Göster

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda son yapılan değişikliklerden sonra doğum yapan ve evlat edinen kadın memurların izinlerinin kullandırılmasında tüm kamu kurum ve kuruluşları aynı şartları uygularlar. Bu yazımızda memurların doğum izinlerinin nasıl kullanılacağı, sürelerinin ne kadar olduğu gibi detaylar yer alır.

Memurların Doğum İzni Ne Kadar?

Kadın memurların doğum izni olarak da bilinen analık izni hamleyken başlar. Doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta analık izni olarak kullanılır. Memurların doğum izni toplam 16 haftadır. Hamilelikte tek bebek değil de; çoklu bebek olması halinde bu süreye 2 hafta daha eklenir.

Kadın Memurlara Analık İzni Nasıl Kullanılır?

Fakat kadın memurlar eğer isterlerse doğuma 3 hafta kalana kadar görevlerine devam edebilirler. Bunun için çalışmalarına engel bir durumlarının olmadığını doktor raporuyla belgelemeleri gerekir. Böyle bir durumda hamilelikteki hakkı olan 8 haftadan kalan izin süreleri doğumdan sonraki 8 haftanın üzerine ilave edilir. Doğum sonrası izne eklenecek kalan süre tekli doğumlarda en fazla 5 hafta, çoklu doğumlarda en fazla 7 haftadır.

Doğumdan önceki 3 hafta göreve devam edebileceğini doktor raporuyla belgeleyen kadın memur bu süre içinde mazeret izni, yıllık izin, hastalık izni, yasal izin haklarını kullanabilir. Kadınların doğuma 3 hafta kalması halinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmasına izin verilmez. Doğum izni hakkını kullanmak zorundadır.

Erken doğumlarda da aynı kural uygulanır. Doğumu beklenenden erken olan anneler hamilelikten kalan izin haklarını doğumdan sonra kullanırlar.

Eş olan kadın ve erkek memurdan, annenin bu süreçte vefat etmesi halinde kalan izin süreleri babaya izin olarak kullandırılır.

Erken Doğumda Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

Hangi Memurlar Yıllık İzin Kullanamaz?

Beklenen tarihten önce doğumu gerçekleşen kadın memurun doğumdan önce kullanmaya hakkı olan doğum izin süresi, doğumdan sonraki sürece eklenir.

Eğer memur anne adayı 3 hafta kalana kadar çalışmayı tercih etmişse ve bu 3 hafta içinde erken doğum yaparsa yine kalan süresi doğum sonrası iznine ilave olur.

Geç Doğumda Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

Doğumun planlanan tarihten sonraya kalması durumunda geciken sürenin tamamı doğum yapıldıktan sonrasına eklenir.

Ölü doğum yapan kadın memurlar da sağ bebek doğuran kadın memurlarla aynı doğum izni haklarına sahiptir.

Bu izinlerin tamamında kadın memurlar maaşlarını eksiksiz olarak alırlar. Doğum izni ücretsiz izin olarak kullanılır.

Yeni Memurlarda Doğum İzni Nasıl Uygulanır?

Doğum tarihinden 8 hafta önce ya da 8 hafta sonra ataması gerçekleştirilerek devlet memuru olan kadınlara izinler bitince görece başlaması şartıyla doğum izin süresinin atamadan sonra kalan kısmı kullandırılır. Doğum izni süresi yeni memurlarda da çoklu bebek doğumlarında 2 hafta artırılır.

Devlet memurluğu atamasından önce doğum yapmış olan kadınlar doğumdan sonraki 8 haftalık sürecin bitiminden sonra süt izninden de yararlanırlar.

Doğumundan sonra atanan memurlar yarım gün izin hakkı talep edebilir. Ancak belirlenen sürelerin kalan bölümleri kadar yarım gün izin kullanabilirler.

Öğretmenlerin Doğum İzni Ne Kadardır?

Okulların kapalı olduğu yaz tatili döneminde doğum tarihinden önce erken doğum yapan anne olan kadın memurlar hakları olan doğum izni bölümünü kullanamayacaklarından, okulların açılış tarihinden itibaren kalan süreler kullandırılır.

Memurlarda Süt İzni Nedir?

Kamuda çalışan kadınlara doğum izinlerinin bitiminden sonra çocuğunu emzirmesi için tanınan bazı haklara süt izni denir. Süt izninde memurlar;

  • Doğum izninden sonraki 6 ayda günlük toplam 3 saat,
  • İkinci 6 aylık dönemde günlük toplam 1.5 saat olmak üzere süt izni kullanırlar. 

Memurun süt iznini günün hangi saatlerinde, ne kadar ve kaç defa kullanacağı kendi inisiyatifine bırakılır. Doğum yapan kadın memur eğer isterse süt izni kullanmaz, bazı şartlar altında yarım gün izin kullanır. Birden fazla bebek doğuran anneler için de süt izni süresi aynı uygulanır. Süt izni kullanan memurun bebeğinin vefat etmesi halinde bu izin devam etmez.

Yarım Gün İzin Hakkı Nedir?

Doğum yapan memurlar, doğumdan sonraki doğum izninin bitiminden itibaren kendi istemesi durumunda normal çalışma süresinin yarsı kadar çalışma hakkına sahiptir. Bu süreler;

  • İlk doğum için 2 ay,
  • İkinci doğum için 4 ay,
  • Daha sonraki doğumlar için ise 6 ay olarak belirlenmiştir.

Yarım gün izin hakkı kullanan kadınlar süt izni hakkını kaybeder. Birden çok bebek doğması halinde belirtilen sürelere 1 ay daha ilave edilir. Engelli çocuk doğumlarında doktor raporu belgelenmek kaydıyla bu süre 12 aya kadar uzatılır.

Yarım gün izin hakkının kullandırılması için memurun bunu istediğine dair dilekçe vermesi gerekir. Bu haktan sadece kadınlar faydalanabilir. Hangi saatler arasında çalışacağına görev yaptığı kurum karar verir.

Doğumdan Sonraki Aylıksız İzin Ne Kadardır?

Devlet memurlarının doğum izninden sonra maaş almadan kullanmalarına hakkı olan izne aylıksız izin denir. Aylıksız izinler doğum yapan memura doğum izninin bitiminden sonra, baba olan erkek memura da 24 aya kadar kullandırılır. Aylıksız izin talebinin memurdan gelmesi gerekir. Doğum yapan memur ve eşi doğum yapan memurların aylıksız izin hakkı vardır. Ölü doğum yapan kadın memura ve memur eşine aylıksız izin hakkı doğmaz.

Yeni Memur Doğum İzni Alabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!