Memurlara Ek Zam Talebi Tekrar Gündeme Getirildi

TÜİK 2019 yılının ilk 4 aylık verilerini açıkladı. Buna göre 4 aylık enflasyon rakamları % 3.99 olarak ortaya çıktı. BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ enflasyon ve ek zam açıklaması gündeme

featured

Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK” 3 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yılın ilk 4 ayı enflasyon rakamları için % 3.99 oluşan enflasyon tam da memurların ilk 6 ayı için % 4’lük toplu sözleşme zammına denk geliyor. Her ne kadar enflasyon farkı 2019 yılı ilk 6 ayı için % 10’un üzerinde olsa da, memurların enflasyondan fazla zam alabilmesi neredeyse imkansız.

Konuyla ilgili olarak MEMURLARA EK ZAM konusu sürekli olarak gündeme geliyor. Son olarak BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memurlar için ek zam açıklamasını yineleyerek gerekli çalışmanın ivedilikle yapılmasını talep etti ve önemli açıklamalar yaparak MEMURLARA EK ZAMMI tekrar gündeme getirdi.

Bu kapsamda Genel Başkan Öğretici enflasyon ve memur zamları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Memurların sürekli enflasyon altında kaldığını ifade eden ÖĞRETİCİ ek zam yapılması gerektiğini ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu. Öğretici’nin açıklamaları şu şekildedir:

Bilindiği gibi 4. Dönem toplu sözleşmeleri gereği tüm kamu görevlileri 2019 yılının ilk altı ayı için %4 zam almış, ikinci altı ayı için de %5 zam alacaklardır. Bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon oranı ile Ocak-Şubat-Mart-Nisan aylarını kapsayan dört aylık enflasyon oranı %3,99 olmuştur. Yani ilk altı ay için aldığımız zam 4 aylık süre içinde erimiş, bitmiş;  bundan sonraki aylarda ise bu farklar cebimizden çıkmaya devam edecektir.

Geçmiş dönemlerde imzalanan toplu sözleşmelere de baktığımızda ne yazık ki kamu çalışanları çoğu zaman enflasyonun altında kalmış, cepten yemiş ve sonrasında enflasyon farkı almıştır. 2014 yılında ise sadece brüt artış gerçekleşmiş, enflasyon farkı dahi alınamamıştır.

ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ SIFIR ZAMDIR

Enflasyon farkları altı aylık dönemlerle değil, aylık olarak maaşlara eklenmelidir. Zaten enflasyon oranında artış aslında ‘sıfır zam’ anlamına gelmektedir. Tüm bu nedenlerle memurlarımıza ek zam yapılmalı, kayıpları karşılanmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlara Ek Zam Talebi Tekrar Gündeme Getirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. enflasyon oranında artış sıfır zam demektir.bakalım bu yaz bu oranı : sıfır zam mı aşabilecekmiyiz.

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    MEMURLARIN aldıkları aile yardımlarının emekli olduklarında da devam etmesi sağlanmalıdır.

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!