Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Ne Durumda! 2019 Nisan Enflasyon Rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK 2019 Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 4 aylık verilere göre memurların 2019 Temmuz'da alacağı enflasyon farkı zammı ne durumda? Memurlar ne kadar zam ve enflasyon farkı alacak? İşte memurlara enflasyon farkı durumu.

featured

Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK” tarafından 3 Mayıs 2019 itibarıyla Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Memurların Temmuz zammı için “enflasyon farkı zammı” oluşup oluşmadığına dair detayları merak eden memurlar için gerekli tüm bilgileri hazırladık. Memur enflasyon farkı hesaplamasında kümülatif hesaplama kullanılacak.

4. Dönem Toplu Sözleşmeli kapsamında memurlar 2019 yılı Temmuz ayında % 5 maaş zammı alacak. 2019 yılı ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının % 4’ü aşması durumunda ise “enflasyon farkı zammı” alacak. 4 Aylık enflasyon rakamlarına göre oluşan veriler sonucunda tüm detayları My Memur olarak hazırladık.

4 AYLIK ENFLASYON NE KADAR?

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayı enflasyon rakamları belli oldu. Ocak ayında enflasyon rakamları % 1.06 arttı. Şubat ayında enflasyon rakamları % 0.16 arttı. Mart ayı enflasyon rakamları % 1.03 olarak gerçekleşti. Nisan ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından 3 Mayıs 2019 itibarıyla  % 1.69 açıklanmasının ardından TÜİK verilerine göre 4 aylık enflasyon rakamları % 3.94 olarak gerçekleşti. Kümülatif hesaplama ile 3.99 enflasyon oluşsa da Mayıs ve Haziran ayları belirleyici olacak.

MAYIS VE HAZİRAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI ETKİLEYECEK

2019 yılı ilk dört aylık veriler ışığında memurlar için enflasyon farkı zammı oluşmadı. Fakat 6 aylık verilere göre enflasyon hesaplaması yapılacak. Mayıs, Haziran ayları için enflasyonun artması durumunda ve bu oranın da % 4’ü aşması halinde “Memura Enflasyon Farkı Zammı” oluşacak.

4. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMESİ “ENFLASYON FARKI ÖDEMESİ” HÜKMÜ

Madde 8- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;

a) 2017 yılı Aralık ayı endeksinin 2017 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının aynı dönem için verilen %4 oranım,

b) 2018 yılı Haziran ayı endeksinin 2017 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin birinci fıkrasında 2018 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %4 oranını,

c) 2018 yılı Aralık ayı endeksinin 2018 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci fıkrasında 2018 yılının ikinci altı aylık dönemi için öngörülen %3,5 oranını,

ç) 2019 yılı Haziran ayı endeksinin 2018 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında 2019 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %4 oranını,

d) 2019 yılı Aralık ayı endeksinin 2019 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin dördüncü fıkrasında 2019 yılının ikinci altı aylık dönemi için öngörülen %5 oranım, aşması halinde, 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranlan ve ücret tavanları ile 7 nci maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sının, söz konusu atı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1 ’inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.

enflasyon-farki.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Ne Durumda! 2019 Nisan Enflasyon Rakamları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!