1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Oluştu! 5 Aylık Verilere Göre Enflasyon Rakamları
Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Oluştu! 5 Aylık Verilere Göre Enflasyon Rakamları

Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Oluştu! 5 Aylık Verilere Göre Enflasyon Rakamları

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK 2019 Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 5 aylık verilere göre memurların 2019 Temmuz'da alacağı enflasyon farkı zammı ne kadar oldu? Memurlar ne kadar zam ve enflasyon farkı alacak? Haziran ayında düşüş yaşanır mı?

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK” 3 Haziran 2019 Pazartesi günü itibarıyla 2019 Yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2019 yılı 5 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasıyla birlikte Memurların 2019 Temmuz zammı için “enflasyon farkı zammı” oluşup oluşmadığına dair detayları araştıran kamu çalışanları ve emekliler  için gerekli tüm detayları My Memur olarak hazırladık. Memur enflasyon farkı hesaplamasında kümülatif hesaplama kullanılarak son şekli de verilecek.

2019 YILI MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR?

4. Dönem Toplu Sözleşmeli kapsamında memurlar 2019 yılı Temmuz ayında % 5 maaş zammı alacak. İlk altı aylık memur maaş zammı % 4'tü. Ayrıca buna enflasyon farkı da eklenmişti. Bu kapsamda 2019 yılı ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının % 4'ü aşması durumunda da “enflasyon farkı zammı” alınacak. 5 Aylık enflasyon rakamlarına göre oluşan veriler sonucunda işte memurlara enflasyon farkı zammı detayları:

5 AYLIK ENFLASYON NE KADAR?

2019 Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu. Haziran ayı enflasyon rakamları ile Memur ve Emekliye enflasyon farkı son şeklini alacak. Bu kapsamda Ocak ayında enflasyon % 1.06 arttı. Şubat ayında enflasyon rakamları % 0.16 arttı. Mart ayı enflasyon  % 1.03 olarak gerçekleşti. Nisan ayında enflasyon % 1.69 arttı. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından 3 Haziran 2019 itibarıyla  % 0.95 açıklanmasının ardından TÜİK verilerine göre 5 aylık enflasyon rakamları % 4.89 olarak gerçekleşti.

HAZİRAN AYI ENFLASYON RAKAMLARI KESİNLEŞTİRECEK!

2019 yılı ilk beş aylık veriler ışığında memurlar için enflasyon farkı zammı % 0.97 olacak. Fakat 6 aylık verilere göre enflasyon hesaplaması yapılacak. Haziran ayı için de enflasyon rakamlarının kesinleşmesi ile “Memura Enflasyon Farkı Zammı” kesin olarak belli olacak. Kümülatif hesaplama ile enflasyon  farkı zammı % 0.97 olsa da Haziran ayı enflasyonu kesinlik katacak. % 5 Temmuz maaş zammı ile birlikte 5 aylık veriler ışığında toplam memurların zam oranı % 6 civarındadır!

MEMURLAR TOPLU SÖZLEŞME “ENFLASYON FARKI ÖDEMESİ” HÜKMÜ

Madde 8- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;

a) 2017 yılı Aralık ayı endeksinin 2017 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının aynı dönem için verilen %4 oranım,

b) 2018 yılı Haziran ayı endeksinin 2017 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin birinci fıkrasında 2018 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %4 oranını,

c) 2018 yılı Aralık ayı endeksinin 2018 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci fıkrasında 2018 yılının ikinci altı aylık dönemi için öngörülen %3,5 oranını,

ç) 2019 yılı Haziran ayı endeksinin 2018 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin üçüncü fıkrasında 2019 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %4 oranını,

d) 2019 yılı Aralık ayı endeksinin 2019 yılı Haziran ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin dördüncü fıkrasında 2019 yılının ikinci altı aylık dönemi için öngörülen %5 oranım, aşması halinde, 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranlan ve ücret tavanları ile 7 nci maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sının, söz konusu atı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1 ’inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.

enflasyon-farki.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler