1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlara Enflasyon Oranında Maaş Artışı Sıfır Zamdır
Memurlara Enflasyon Oranında Maaş Artışı Sıfır Zamdır

Memurlara Enflasyon Oranında Maaş Artışı Sıfır Zamdır

2019 Ocak ayı için enflasyon miktarlarına odaklanan kamu çalışanları için geri sayım devam ediyor. 3 Ocak 2018’de kesin zam oranları belli olacak. Fakat memur maaş artışları enflasyon üzerinden hesaplandığı sürece SIFIR zam olacaktır.

A+A-

Orta Vadeli Programın OVP açıklanmasından sonra My Memur olarak 24 Eylül 2018’de haberleştirerek gündeme getirmiştik: Çalışanlara Enflasyon Oranı Kadar Artış Zam Değildir! Aynı şekilde memur maaş artışları bugün Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından da ele alındı.

Kahveci de aynı şekilde enflasyon oranlarında verilecek bir memur maaş artışının SIFIR ZAM olarak kalacağını ve memurlara ve tüm çalışanlara refah payı uygulamasının getirilmesi gerektiğini belirtti.

Kahvecinin sosyal medyadaki açıklaması aynen şu şekildedir: Enflasyon miktarlı kadar verilecek zam “0” zam demektir. Refah payı uygulamasına geçilmelidir. Kalkınmadan büyümeden memurlar emekliler de pay almalıdır. 2019 toplu sözleşmesinde bunu yine gündeme taşıyacağız diyen Kahveci KDPK toplantısı öncesi önemli konuyu tekrar gündeme taşıdı.

Enflasyon farkı zammı düşüşe geçti! Kasım ayında % 1.44 oranında enflasyonun (-) yönlü çıkmasından sonra memurların alacağı % 8.76 enflasyon farkı da azalmıştı. 2018 Aralık ayında enflasyonun yine eksi çıkması bekleniyor. Düşüş daha da sürecek.

Enflasyon farkının kesinleşmesine 1 ay kala memurlar % 4 toplu sözleşme zammının yanında 5 aylık verilere göre % 7.14 de enflasyon farkı alacak. 2019 Ocak zammı şu an itibarıyla % 11.14 olarak kesinleşti. Aralık ayı enflasyonu da düşük çıkarsa, memurlar enflasyon ile aynı miktarda ancak % 10’un da altında zam alacaklar.

SIFIR ZAM! Dolayısıyla 4 toplu sözleşme dönemidir enflasyondan fazla maaş alamayan memurlar için 2019 yılı da sıfır zam alınarak geçecek. My Memur olarak da gündeme getirdiğimiz konunun aynı şekilde Sendika ve Konfederasyon temsilcileri tarafından ele alınması güzel bir gelişmedir ve sonuçlarının da tüm çalışanlar adına iyi olması beklenmektedir.

Enflasyon üzeri zam ve refah payı! Bu kapsamda gerek asgari ücretliler, gerek işçiler, gerek memur ve emekliler ile diğer tüm çalışanlar için maaş artışları enflasyon oranı kadar değil, enflasyonun üzerinde olması gerekmekte ve refah payı uygulamasının da başlatılması gerekmektedir.

46483.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler