1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlara Hangi Durumda Uyarma Cezası Verilir
Memurlara Hangi Durumda Uyarma Cezası Verilir

Memurlara Hangi Durumda Uyarma Cezası Verilir

Memurlarda uyarma cezası kimlere verilir, Hangi durumlarda memur uyarma cezası alır, uyarma cezası nedir, uyarma cezasını kim verebilir gibi sorulara bu haberimizde cevap aramaya çalışacağız.

A+A-

Memurlara amirleri tarafından ya da kurumlarındaki disiplin kurulu tarafından hangi cezalar verilebilir. Kamu Personeli ve memurlara verilen cezalar nelerdir gibi soruların cevaplarında My memur haber sitesi olarak bu haber metnimizde açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere memurlar ile alakalı tüm detaylara, ana hatları ile 657 sayılı Devlet memurları Kanunundan erişebilmektedir.  Peki, memurlara hangi disiplin cezaları verilebilir ve bu cezalar kim tarafından uygulamaya geçirilir. Şimdi bu sorulara bir haber seti şeklinde yanıt arayacağız.

Bu haberimizde ise Uyarma Cezası nedir, Uyarma cezası kimlere verilir, Uyarma cezası hangi hallerde verilir, Uyarma cezası kim tarafından verilir sorularına cevap bulacağız. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 7. Bölümü Disiplin ile alakalı içeriğe sahiptir. İlgili Kanunun 125’nci maddesini incelediğimizde memurlara hangi hallerde, hangi cezaların verileceği açıklanmıştır. Memurlara verilen cezalar Uyarma Cezası, Kınama Cezası, Aylıktan Kesme Cezası, Kademe İlerlemesinin Durdurulması Cezası, Devlet memurluğundan Çıkarma Cezası olarak sıralayabiliriz.

UYARMA CEZASI HANGİ HALLERDE VERİLİR; Devlet memurlarının görevlerinde dikkatli olması yönünde, ya da tavır ve davranışlarında dikkatli olması kendisine çeki düzen vermesi hususunda memurun yazılı olarak uyarılmasıdır. Peki, memurlara hangi hallerde uyarma cezası verilir. İşte Cevabı; Devlet memurunun verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranması durumunda yazılı olarak uyarılabilir.

Devlet memuru özürsüz ve amirinden izinsiz olarak görevine geç gelmesi, görev yerini ve işyerini yine habersiz bir şekilde erken terk etmesi durumunda yine memura uyarma cezası verilebilir. Memurun, Kamu Kurum ve kuruluşu tarafından belirlenen tasarruf tedbirlerine riayet etmemesi durumunda da uyarma cezası verilebilmektedir. Usulsüz müracaat veya şikâyette bulunmak, Devlet memuruna yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak, Görevine veya iş sahiplerine karşı kayıtsızlık göstermek veya ilgisiz kalmak, Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak, Görevin işbirliği içinde yapılması ilkesine aykırı davranışlarda bulunmak yine uyarma cezası nedenlerindendir. Uyarı cezası memurun disiplin amiri tarafından verilmektedir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.