1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlara Kravat Takma Zorunluluğu Getirildi
Memurlara Kravat Takma Zorunluluğu Getirildi

Memurlara Kravat Takma Zorunluluğu Getirildi

657 Devlet Memurları Kanununa göre kılık kıyafet zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak sendikaların aldığı yönetim kurulu kararları gereği ve emsal teşkil eden yargı kararları sonucu kılık kıyafet sendikalı memurlar için zorunluluk teşkil etmiyor.

A+A-

Bilindiği üzere 4 yıl önce 657 Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak, memurların kılık kıyafetlerinde düzenleme yapılmıştı. Ancak sendikaların ve memurların talepleri göz ardı edilerek serbest kıyafetle çalışmanın önü açılmamıştı.

Sendikalar da bunun üzerine kendi yönetim kurulu kararlarını alarak kamuda serbest kıyafetin yolunu açmışlardı ve halen de sürdürmektedirler. 657 DKM’ya göre zorunlu olsa da sendikaların yönetim kurulları “kamuda serbest kıyafet” kararı aldıkları zaman idareler herhangi idari bir işlem yapamamaktadırlar.

Özellikle eğitim kolundaki sendikalar bunu uygulamakta ve çoğu öğretmen serbest kıyafetle okullara gidebilmektedirler. Sendikalar bu kararı alırken de “benim öğretmenim derse, okula nasıl gideceğini bilir” şeklinde sloganlarla serbest kıyafetin önünü açmışlardır.

Yargı kararları ile de bu durum kanıtlanarak sendika üyesi personele disiplin cezası kararlarını durdurmuş ve iptal etmişti. Bu kapsamda her ne kadar bu şekilde dayatma yapılıyor olsa da maalesef sonuç sendika üyesi memurlardan taraf olacaktır.

Bu kapsamda Tarsus kaymakamı da 23 Ekim 2017 itibarı ile tüm kurumlara gönderdiği yazıda Kış Kıyafeti Uygulamasına geçildiğinden dolayı memurların kravat takmak zorunda olduklarını hatırlattı. Halen kravat takmayan memur olursa haklarında disiplin cezası uygulanması istendi.

Fakat yargı kararları açıktır ve bu şekilde bir cezai işlem yargıdan dönecektir. Buradaki işlemin kamuyu ve gündemi meşgul etmesinden başka bir işlevi olmayacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.