1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurlarda Ölüm İzni Kaç Gün
Memurlarda Ölüm İzni Kaç Gün

Memurlarda Ölüm İzni Kaç Gün

Mazeret izinlerinden ölüm izni kaç gün? Hangi akrabalar için memur ölüm izni kullanabilir? Kamu personeli için sağlanan ölüm izni hakkı ile ilgili detaylar haberimizde...

A+A-

Devlet memurlarının mazeret izinleri 657 sayılı kanunda belirtilmektedir. Memura verilen ölüm izni hakkı kaç gündür. Memur, hangi akrabaları için ölüm izni kullanabilir. Kamu personeli ölüm iznini kimler için kullanabilir sorularının cevaplarını mymemur ekibi olarak ilgili kanunu inceledikten sonra sizler için hazırladık.


Memurun ölüm izni 657 sayılı kanunun 104. maddesinin b fıkrasında belirtilmektedir. Bu madde: "B) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir. " şeklindedir.


Kamu personeli eşinin, çocuğunun, anne ve babasının vefatı durumunda 7 gün mazeret izin kullanma hakkı vardır. Memurun kardeşinin ölümü sebebiyle de bu izni yedi gün olarak kullanabilir. Memurlarda ölüm izni, diğer mazeret izinlerinde de olduğu gibi olayın vuku bulduğu tarihte başlar. 


Memur, kayınpeder veya kayınvalidesinin ölümü halinde ölüm izni kullanabilir mi?
657 Sayılı kanunun ilgili maddesine göre; memur, eşinin anne, babası ve kardeşinin ölümü sebebiyle 7 gün ölüm izni kullanabilir. Yani kendi anne ve babasının ölümü sırasında geçerli olan ölüm izni kayınvalide ve kayınpederinin ölümünde de saklıdır.


Memurlar ölüm mazeret iznini kimler için kullanamaz?
Memurlar için verilen 7 gün ölüm izni amca, dayı, hala, teyze için geçerli değildir. Memura dede, anneanne ve babaannenin ölümü sebebiyle de ölüm izni verilmemektedir.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler