Memurlarda Refakat İzni Kimlere Verilir? Kaç Gündür?

Memurlar refakat iznini kimler için kullanabilir? Memurlarda refakat izni kaç gündür? Refakat izni almak için ne gereklidir? Detayla mymemur.com.tr'de!

70146
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar, hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmeleri, ödev, hak, yüküm ve sorumlulukları, aylıkları ödenekleri ve diğer özlükleri ile alakalı detaylara 657 sayılı devlet memurları kanununda yer verilmiştir.

MyMemur olarak memurlar ile alakalı her soruya cevap aramaya devam ediyoruz. My Memur takipçilerimizden olan bir memur, tarafımıza bir soru yöneltmiş ve memurlarda refakat ile alakalı bilgi istemiş. Bizde bu haberimizde memurlarda refakat iznine değinmek istiyoruz.

Devlet Memuru Hangi Şartlarda Refakat İzni Alabilir?

Refakat izni almak isteyen ilgili memurun, bakmakla yükümlü olduğu baba, anne, eş ya da çocuklarından herhangi birisinin ya da bakmak ile yükümlü olmadığı halde refakat edilmediği sürece hayatı tehlikesi olan baba, anne, eş ve çocuklarının bir şekilde ağır kaza geçirmiş olması ya da uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyması halinde memura refakat izni verilir.

Memurlarda Refakat İzni Kimlere Verilir?

Memurlar tarafından kullanılan refakat izni 657 sayılı devlet memurları kanununun 105.Maddesinde hastalık ve refakat izni başlığı altında yer almaktadır. Memurlar bakmakla yükümlü olsun ya da bakmakla yükümlü olmasın ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşleri için refakat izni kullanabilirler.

Fakat memurlar bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması durumunda bu izni kullanabilirler. 

Memur refakat iznini kullanabilmesi için aile fertleri ve yakınlarının hastalığı ve refakat gerektiğini belgelemesi ve bununla ilgili sağlık kurulu raporu sunması gerekmektedir.

Memurlarda Refakat İzni Süresi Ne Kadar?

Memurlar sağlık kurulu raporu kapsamında yukarıda bahsettiğimiz aile fertleri ile alakalı refakat iznini 3 aya kadar kullanabilmektedir. Eğer hastalık veya hayati tehlike devam ediyor ise; refakat izni 3 ay kadar daha uzatılabilir. Memur refakat izni kullanırken aylık ve özlük hakları saklı kalır. Yani maaşını almaya devam eder ve özlük hakları da bu doğrultuda korunur.

  • Refakat izni memurlar için maksimum 3 ay olarak verilmektedir. Eğer 3 aylık süre de herhangi bir gelişme sağlanmaz ise refakat izni 3 ay süre ile uzatılabilir. Aynı kişi ve aynı hastalık için verilmiş olan refakat izni sadece 6 ay ile sınırlıdır.
  • İlgili memur bu izni sürekli olarak kullanabileceği gibi farklı zamanlar içerisinde de kullanabilir. Yine aynı kişi fakat farklı hastalık için tekrar 6 aylık bir refakat izni alınabilir. Ek olarak farklı kişi ve farklı bir hastalığı için mevcut süreler ile tekrar refakat izni sağlanabilir.
  • Tüm bunları gerçekleşmesi için ise 3 aylık süreçten sonra devam eden hastalık durumunda 3 aylık uzatma izninden yararlanabilmek için sağlık kurullarının geçerli raporu onaylaması gerekmektedir.

Refakat İzni Raporu Hangi Bilgileri İçermelidir?

Sağlık kurulunun vereceği raporda şu bilgiler olmalıdır;

  • Refakatçi olmasını gerektiren tıbbi sonuçlar
  • Refakat edilmemesi durumunda hayati tehlikenin olup olmaması
  • Sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyup duymuyor olması
  • Ve refakat edecek kişinin sahip olması gerek nitelikler

Refakat İzni Alacak Olan Memur İlgili Raporu Kuruma Ne Zaman Ulaştırmalıdır?

Sağlık kurulları tarafından düzenlenip memura iletilen bu rapor, en geç raporun düzenlendiği günün içerisinde mesai bitimine kadar çalışılan kuruma iletilmelidir.

Memurlar Refakat İzni Süresince Maaş Alacak Mı?

Refakatçi olarak hasta yakının yanında bulunan memura gerekli olan maaş her zaman ödenmektedir. Fakat çalışmaya bağlı olarak verilen mesai ücreti, döner sermaye ücreti vb. ödemeler refakatçi memur çalışmadığı için ödenemez.

Refakat Edilecek Kişi Hastanede Yatmalı Mıdır?

Bu izin geçerli olan kıstaslardan birisi hastanın evde ya da hastanede olması değildir. Bu sebeple hasta kişi evde olsa bile refakatçi memura gerekli sağlık raporu ile onay verildiyse, refakatçi izni memura verilmektedir.

Aynı Zamanlarda Birden Çok Memur Aynı Hasta İçin Refakat İznine Sahip Olabilir Mi?

Kanunda böyle bir şey olmadığı için, aynı anda farklı kişiler aynı hasta için refakat iznine sahip olamaz. Örnek vermek gerekirse annesi ya da babası hasta olan 2 memur kardeş aynı anda izin alamaz fakat birisinin izni bittikten sonra diğer kardeş eğer hastalık devam ediyorsa refakat izni kullanabilmektedir.

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurlarda Refakat İzni Kimlere Verilir? Kaç Gündür?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    hastaneye çocuğu yatan memur refakat izni kullanabilir mi

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!