Memurların Ceket ve Kravat Takma Zorunluluğu Yeniden Başladı! 16 Eylül 2019

Kamu kurum ve kuruluşlarında 15 Mayıs’ta başlayan ceket ve kravat takma serbestliği 15 Eylül 2019 Pazar günü itibarıyla sona ermişti. 16 Eylül Pazartesi günü mesainin başlamasıyla birlikte ceket ve kravat takma zorunluluğu yeniden başladı!

Memurların Ceket ve Kravat Takma Zorunluluğu Yeniden Başladı! 16 Eylül 2019
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında her yıl Mayıs 15’te başlayıp Eylül 15’te biten kıyafet zorunluluğu bulunmaktadır ve “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” ile bu kural halen devam etmektedir. ANCAK, birçok sendika üyesi kamu görevlisi personel, öğretmenler vb. memurlar “sendika kararı” gereği kılık kıyafet konusunda serbest olarak hareket edebilmektedir.

YAZ-KIŞ DÖNEMİ KIYAFET DURUMU

“Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilatında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir” hükmü gereği bu uygulama devam etmektedir.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİK

Bu Yönetmelik, kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ KİMLERİ KAPSAR

Bu Yönetmelik, genel ve katma bütçeli kurumlar, mahalli idareler, döner sermayeli kuruluşlar ve kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların iştirakleri ve müesseselerinde çalışan her sınıf ve derecedeki memurlar, sözleşmeli ve geçici görevle çalışan personel ile işçilerin kılık ve kıyafetlerinin düzenlenmesine ilişkin esasları kapsar.

KILIK VE KIYAFETTE UYACAKLARI HUSUSLAR

Kadınlar

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

Erkekler

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

SENDİKA KARARLARI

Yukarıdaki tüm hususlarla ilgili olarak sendikaların aldıkları kararlar gereği bu yönetmeliğin pek bir hükmü yok diyebiliriz. Gerek yetkili konfederasyon, sendikalar, gerekse diğer birçok sendika her dönem kılık kıyafet eylem kararı aldığından bu yönetmelik idareler tarafından uygulanamaz ve herhangi bir disiplin cezası verilemez. Bu kapsamda yetkilerin bu duruma bir çözüm üretmesi adına sendikaların taleplerini göz ardı etmemesini beklemekteyiz.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!