Memurların Emekli Maaşı Nasıl Artar?

Emeklilik yaşı geldiğinde yüksek maaş alarak daha kaliteli bir yaşam sürmek de her çalışanın hayalidir. Peki emeklilik maaşı nasıl artar, maaş nasıl hesaplanır?

60664
Daha Fazla Göster

Çalışma hayatının içinde olan herkes bu süreçte düzenli gelir elde ederek geçimini sağlamayı amaçlar. Ayrıca emeklilik yaşı geldiğinde yüksek maaş alarak daha kaliteli bir yaşam sürmek de her çalışanın hayalidir.

Memurlar devlet garantisi altında göre yaptıklarından maaşlarının alamamak, işyerinin kapanması ve işsiz kalma gibi bir sorunları olmaz. Devlet memuru olma şartlarını yerine getirenler, memur olduktan sonra geçerli olan bazı kurallara uymaları durumunda memuriyetleri devam eder.

Memurların Emekli Maaşı Artar mı?

Memurların emekli maaşları da diğer çalışan grubuna göre yüksektir. Emekli aylıkları memurlar, işçi olarak çalışanlar ve kendi işyeri olanlar için farklı şekillerde hesaplanır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan herkes belirli kriterleri yerine getirmesi halinde maaşı almaya hak kazanır. Çalışma süresinin sonunda ne kadar emekli maşı alınacağı da bazı kriterlere bağlıdır.

Çalışanlar emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını bilmek isterler. Memurlar da emekli maaşlarının artması için neler yapmaları gerektiğin, maaşının artıp artmayacağını merak ederler.

Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Maaşı esaplanırken prim ödenen gün sayısı yani çalışma süresi ve emeklilik yaşı baz alınır. Emekli maaşlarının hesaplanmasında memurlar, işçiler ve işyeri sahipleri için farklı yöntemler uygulanır.

Yapılan yeni düzenlemeler ve sosyal güvenlik reformlarıyla emekli maaşı hesaplaması yöntemleri değişir. Hesaplamada baz alınacak dönemler üçe ayrılır. Bunlar;

  • 2008 – Ekim sonrası dönem,
  • 2008 Ekim ile 2020 Ocak arası dönem,
  • 2020 Ocak sonrası dönemdir.

Emekli Aylığı Hesaplama

Ancak temel bilgi vermek gerekirse;

2000 yılından sonra emekli aylıkları aylık bağlama oranının, ortalama kazanç ile çarpılması şeklinde hesaplanıyor. Ortalama aylık kazanç hesaplaması; kişinin her yıl ait olan prime esas kazancının, ait olduğu yıldan itibaren emekli aylığını talep ettiği yıla kadar olan güncelleme katsayısı ile güncellemesi şeklinde bulunabilir.

Bu yöntemle bulunan ortalama aylık kazanç, aylık bağlama oranı ile çarpıldığında emekli aylığı hesaplanmış oluyor.

2000 yılından önceki dönemlere ait çalışmalarda memur emekli aylığı hesaplaması ise memur maaş katsayısının gösterge ve aylık bağlama oranıyla çarpılması şeklinde hesaplanır.

Memur Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Memurların emekli maaşları diğer çalışan gruplarına göre daha kolay hesaplanır. Memurların ne kadar maaş alacağını emekli aylığının;

  • Derecesi,
  • Kademesi,
  • Ne kadar süre hizmetinin olduğu ve ek gösterge belirler.

Memur maaşı en çok ek göstergeden etkilenir. Ek gösterge memurun unvanına ve görevine göre belirlenir. 2008 yılının ekim ayından önce memuriyete başlayan kişilerin emekli maaşı hesaplamalarında ek gösterge ve katsayı dikkate alınır.

Memurlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alırlar?

Memurlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alırlar?
Memurlar Ne Kadar Maaş Alırlar?

Ekim – 2008’den önce işe başlayan ve 25 yıllık kamu hizmeti bulunan memurların aylık bağlama oranı %75 olur. Bir başka anlatımla çalışırken aldıkları maaşın %75’lik kısmı kadar emekli maaşı alırlar.

Ekim 2008’den sonra ilk kez sigortalı olan ve devlet kurumlarında çalışmaya başlayan memurların emekli maaşı 25 yıllık çalışmaları olması halinde çalışırken aldıkları maaşın %50’si kadardır.

Bu durumda yeni ve eski memurların emekli maşlarının arasında %25 civarında bir fark olması anlamına geliyor.

Memur Emekli Maaşı Nasıl Artırılabilir?

Memurların emekli maaşının artması için çalışırken yapılabilecek iki şey vardır. Bunlardan biri unvanını yükseltmek, diğeri de çalışabildiği kadar uzun süre çalışmaktır.

Gerekli eğitim şartlarını diğer şartları karşılayan memurlar görevde yükselme ve unvan değişikliği yoluna giderler. Sınava girmek suretiyle memuriyette bir üst kademeye geçen veya unvan değişikliği yapan memurların emekli maaşı da yükselir.

Memuriyette 25 yıl çalıştıktan sonra hemen emekli olmayan ve çalışmayan devam eden kamu personellerinin emekli maaşı;

25 yılı doldurur doldurma emekli olanlara göre daha yüksek olur. 25 yılın üzerine çalışılan her 1 yıl için aylık bağlama oranı %1 artış gösterir. Bu da yüksek emekli maaşı almak demektir.

Memurların çalıştıkları kuruma bağlı olarak yıpranma payı almaları da söz konusudur. Yıpranma payı her memur için geçerli değildir. Yıpranma payı hizmet yılının artmasını sağlar. Bu durumda memurların emekli maaşı da yükselir.

Memurlukta polislik gibi bazı mesleklerde her 1 yıl için 3 ay fiili hizmet zammı vardır. Örneklemek gerekirse; 20 yıl çalışma süresi olan bir polis fiili hizmet zammı ile 25 yıl çalışmış sayılır. Bu durum emekli maaşına da etki eder.

Memurlukta Yükselmek Var mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memurların Emekli Maaşı Nasıl Artar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Memur maaşı nasıl artar cevabını veriyimmi taban maaşa zam yapılırsa hem emeklilikte artar hemde calışırken hiçbirhükümet taban maaşa zam yapmaz cünkü memurları düşünen yok birtane memursen ve yanındaki calar devlet oynar hesabı memursen baglı kuruluşlar memurları korumazlar yani cif haneli zam görmezler memurlar işleri zor memurların Allah yardımcıları olsun

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!