1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Emekli Maaşını Artırmasının Yolu
Memurların Emekli Maaşını Artırmasının Yolu

Memurların Emekli Maaşını Artırmasının Yolu

Memurlar,emeklilikte refah seviyesinde yaşamak için emekli maaşının yükselmesini sağlayabilir.Tabi bunun bazı yolları var....

A+A-

Memurun emekli aylığının artmasının ilk yolu memuriyette ünvan sahibi olmak.Bunuda görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına girip başarılı olanlar hem çalışırken hemde emeklilikte bunun avantajını göreceklerdir.

Emekli maaşının artırmanın diğer yoluda hizmet yılını  artırmakla olacaktır.25 yılını tamamlayan bir memur, emekli olmaz ve çalışmaya devam ederse, alacağı emekli aylığı da yükselir. 25 yılın üzerinde çalıştığı her 1 yıl için emekli mmaşı bağlama oranı yüzde 1 artırılır. 

Son günlerde sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere yıpranma payı verilmesi konusu gündemde sıkça yer almaktadır.Hükümet sağlık personeline 5 yıla 1 yıl yıpranma payı vermesi yakında yasalaşacaktır.Ve yine 19. Milli eğitim Şurasında da öğretmenlere 4 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi önerildi.Sağlık çalışanlarının ve öğretmenlerin alacakları yıpranma payı sayesinde hizmet yıllarında artış söz konusu olacağından bu da emekli aylıklarında artış söz konusu geitrecektir.

Ayrıca mesleklerinin zorlukları gereği Polis ve Radyoloji çalışanları gibi bazı memurlar her 1 yıla yaklaşık 3 ay fiili hizmet zammından yararlanmaktalar.Örneğin 20 yıl çalışan bir polis 25 yıl çalışmış gibi sayılacağından emekli aylığına yansımasıda olacaktır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.