1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Eş Durumu Tayininde Kesintisiz 3 Yıl Şartı Kaldırılmalı
Memurların Eş Durumu Tayininde Kesintisiz 3 Yıl Şartı Kaldırılmalı

Memurların Eş Durumu Tayininde Kesintisiz 3 Yıl Şartı Kaldırılmalı

Eşi özelde çalışan memurların eş durumu nakil taleplerinde kesintisiz 3 yıl çalışam zorunluluğu mağduriyetlere sebep olmaktadır.

A+A-

Bilindiği üzere 16 Ağustos 2014 gün ve 29090 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikle memurların eş durumu nakillerinde önemli bir değişiklik yapıldı.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 14.Maddesinin d fıkrasına göre,''Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere ataması yapılır'' hükmü yer almaktadır.

Yapılan değişiklikle yer değiştirme suretiyle atamaya tabi bir memur, eş durumundan nakil istediğinde eşinin kesintisiz 3 yıl çalışması ve primlerinin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

Konuyla ilgili mağdur olan bir çok eş durumu mağdurlarından bazılarının sitemiz MyMemur.com'a göndermiş olduğu mailleri aynen yayınlıyoruz.Bizde MyMemur.Com olarak zulum niteliğinde olan 3 yıl şartının kaldırılması gerektiğini savunuyoruz.

Eş durumu tayininde kesintisiz 3 yıl şartının gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı için de kaldırılmasını istiyorum.Hem evliliğe ve çocuk sahibi olmaları için bu kadar çabalayan, paketler hazırlayan bu iktidarın yaptığı sadece kendiyle çelişmekten başka bir şey değildir.Bu teşviklerden önce aile denen kavramı oluşturmak ve bir arada tutmakdır önemli olan.MEB'in bu yasayı uygulamayıp da bizlerde hala devam etmesi kamu personeline yapılan bi ayrımdır.Bizler eşimizden ayrı yaşamak istemıyoruz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çıkarılan çerceve yönetmelikte yer alan 3 yıl kesintisiz sigorta şartında dolayı eş durumu tayinin en kısa surede gözden geçirilmesi gerekmektedir.Eşler bu sayede birleşmek yerine daha çok ayrılmaktadır.3 yıl ailelerin birbirinden ayrı kalması aile bütünlüğünü parçalamaktadır.Eşi  sigortalı çalışan kişiler içinse getirilen 3 yıl kesintisiz sigorta şartıda çok ağırdır.Günümüzde özellikle özel sektorde çalışmanın devamlılığı iş verenın keyfi uygulamalarıyla sonlanabilmektedir.Hiç hatanız yokken çok rahat bir şekilde işten çıkarılabilmektedir, koşullar böyle iken ailelerin birleşmesı nerede ise imkansız hale gelmektedir.Bulundugunuz yerde iş imkanınız yoksa, maddi durumunuz elvermiyor ise bu insanlar ne yapcak acaba.Tüm eşleri mağdur edecek bu çerçeve yönetmeliğin biran önce gözden geçirilmesi ve yeniı düzenlemelerin aile bütünlüğünü koruyacak şekilde yapılması arz olunuz.Eşi özel sektorde çalışan, bulunduğu yerde iş bulamadığı için eşinden ayrı kalmak zorunda olan, hala çocukları olmayan ve 3 yıl kesıntısız sıgorta ile eşine kavuşmaya çalışan ve bu durumun zorluklarını yaşayan insanlara karşı duyarlı davranılmasını istemekteyiz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yaklaşık 4 yıldır görev yapmaktayım. Çerçeve yönetmelikle getirilen özelde çalışan eş tayininde kesintisiz 3 yıl şartı bizleri çok zor durumda bırakmaktadır. Aile bütünlüğümüzü tehdit etmektedir. Aynı zamanda bir memurun memur olan eşinin yanına tayini çıkarken bize uygulanan kesintisiz 3 yıl şartı eşitlik ilkesine tamamen aykırıdır. Aileye bu kadar önem veren aileler için teşvik paketleri hazırlayan bir iktidar; özel sektör gibi iş güvencesinin olmadığı bir piyasada kesintisiz 3 yıl şartını sağlamanın ne kadar zor olduğunu görmeli ve bu mağduriyetimizi gidermelidir. Kaldı ki askerlik,rapor,doğum,işten kovulma vb. bunların hepsi kesintiden sayılıyorken "ZOR" diye bahsettiğim kesintisiz 3 yıl şartı "İMKANSIZ" bir hal alıyor. Lütfen bizi ailelerimizden koparmayın.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.