1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memurların Gelir Vergisine Yapılan Artıştan Vazgeçilecek mi
Memurların Gelir Vergisine Yapılan Artıştan Vazgeçilecek mi

Memurların Gelir Vergisine Yapılan Artıştan Vazgeçilecek mi

Motorlu Taşıtlar Vergisine Yapılan yüzde 40 ile % 68 arasından fahiş zamdan sonra Memurların Gelir Vergisi de yüzde 30’a çıktı. Gelir vergisi artışından geri adım atılması için sendikalar ve memurlar ciddi mücadele veriyor.

A+A-

Memurlar için vergi dilimi adaleti sağlanması gerekirken tam tersi yapıldı ve % 27 olan dilim % 30’a çıkarıldı. Enflasyon oranlarındaki artış ve maaşlara yapılan yetersiz zamlardan dolayı kayıplar daha da derinleşiyor. Vergi dilimi sorunu artırılmamalı, tam tersi çözülmeli ve düşürülmelidir!

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, da bu konuda ve MTV ile ilgili açıklamalar yaptı. Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV vergisine yapılan fahiş oranda zammın yeniden gözden geçirilmesini talep edilmişti. Bekir Bozdağ, bu oranların düşürüleceğini söyleyerek tepkilere cevap vermişti.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Koncuk da uyarıda bulunarak, MTV vergi zammının yüzde 12’nin üzerine geçmemesi gerektiğini söyledi. Çünkü enflasyondan fazla olacak er zam memurların ve vatandaşların cebinden kat be kat çıkacaktır. Bu kapsamda Genel Başkan vergi dilimlerinin yüzde 30’lara çıkarılmasına da aşırı tepkisini gösterdi.

 

Yüzde 27'lik vergi diliminin yüzde 30'a çıkarılması da geri çekilmeli, yüzde 15’lik vergi diliminin üst tavanı en az 20 bin TL'ye çıkarılması gerektiği vurgulandı. Aksi takdirde 2018 Ocak'ta yapılacak % 4'lük zam verilmeden uçup gidecektir. Vergi dilimleri mevcut haliyle korunarak matrahı artırılmalıdır. Yıllardır arttırılmayan matrahtan dolayı çoğu memur 5’nci aydan itibaren vergi dilimine girerek ne enflasyon farkı zammını ne de normal zammı alabilmiştir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler