1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memurların Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde sözlü sınav uygulaması davalık oldu
Memurların Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde sözlü sınav uygulaması davalık oldu

Memurların Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğinde sözlü sınav uygulaması davalık oldu

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Unvan Değişikliği sınavlarında çok önemli değişiklik yapılarak sözlü sınav şartı getirilmişti. Sendikalardan tepkiler gelmeye başladı. Sınava ilk dava açıldı.

A+A-

22 Ekim 2016 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan devlet memurları için yapılmakta olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında değişiklik yapılarak sınav puanının 70 puandan 60 puana düşürülüp mülakat şartının getirilmesinin ardından sendikalardan tepki gelmişti.

İlk resmi tepki olarak Türk Sağlık-Sen, Danıştay'a iptal başvurusunda bulunarak gerekçelerini sıraladı. Özellikle sözlü sınavın liyakat ve objektiflik ilkesine ters düştüğü savunuldu. Bilgi düzeyi ölçmede yazılı sınavın en temel kriterlerden biri olduğu gerekçesiyle  aşağıdaki bağlantıda yer alan dava dilekçesi Danıştay'a gönderildi.

Sendika dava dilekçesinde özellikle ülkemizde sözlü sınavın oturmamış bir sistem olmasından dolayı birçok yanlışlığa mahal verebileceği belirtildi. Kamuda  görevde yükselecek memurların   sözlü sınavla belirlenmesi bilgi düzeyini ölçmeyeceğinden eşitlik ve tarafsızlık ilkelerini sekteye uğratacağı ve kamu yararına olmayacağından nitelikli personel yetiştirilmesinde  sağlıksız sonuçlar vereceği dile getirildi.

Bu  yönetmelik çıkmadan önce Sağlık Bakanlığının yapacağı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı açılmıştı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle Bakanlık sınavı iptal etti ve sözlü sınav şartı getirerek tekrar uygulamaya koyacak. Danıştay'ın kısa sürede davayı neticelendirilmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.