1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Memurların iş güvencesi kırmızı çizgimizdir
Memurların iş güvencesi kırmızı çizgimizdir

Memurların iş güvencesi kırmızı çizgimizdir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ÇSGB Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada 657 devlet memurluğu kanununda daha öncede belirtildiği üzere değişiklik yapılacağını ve memurluğun tapulu mal olmadığını belirtmişti. Sendikalardan büyük tepki var.

A+A-

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonu ve Türk Eğitim-Sen genel başkanı olan İsmail Koncuk tarafından her zaman olduğu gibi tepki gecikmedi. Koncuk, Bakanın söylediklerinin aksine kamu hizmetinin devamlı olması ve her kesime hitap etmesi için güvence altında olması gerektiğine vurgu yaptı. Memura verilen güvencenin şahsi olmadığını, yapılan kamu hizmeti için gerekli olduğu belirtildi. Bu kapsamda sendikanın memur güvencesiyle ilgili görüşleri şu şekilde.

Genel Başkan İsmail Koncuk, sürekli olarak gündemden düşürülmeyen memur iş güvencesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun belirttiği üzere memurun güvencesinin kaldırılarak terör yapılanmalarının önünün kesileceği belirtildi. Çünkü memur güvencesi ile terör yapılanmaları daha rahat hareket ettiği belirtiliyor ve performans sistemi getirilecek işten çıkarmanın daha rahat olması hedefleniyor.

Fakat sendika bu konuda Müezzinoğlu ile aynı fikirde olmadığını memur güvencesinin aynı zamanda kamu güvencesi olduğunu belirtti. Bu kapsamda memur atama ve görevde yükselme işlemlerinin liyakata dayalı olarak yapılmamasından dolayı buna benzer sorunların ortaya çıktığı belirtildi.

Memur güvencesinin tıpkı bahsedildiği gibi liyakate dayalı değil de sadece performansa dayalı olsaydı FETÖ ve benzeri yapılanmaların kamuda daha etkin olabileceği belirtildi. Eğer 15 Temmuz gibi hain bir kalkışma hiçbir kamu hizmeti aksatılmadan önlenebiliş ise bu iş güvencesine sahip devlet memurları sayesindedir denildi. Memurlar statüleri gereği inisiyatif alarak görevlerini etkili ve hiçbir baskıya boyun eğmeden yapabilmelerinin tek koşulu iş güvencesidir.

3 milyona yakın devlet memuruna karşı bu şekilde bir yaklaşım içerisinde bulunulması doğru olmadığı savunuldu. Bu kapsamda mülakatla yapılan atama ve görevde yükselmelerin ne kadar liyakata sahip memur yetiştireceği konusunda eleştiriler yapıldı. Performansa dayalı bir sistemde kamu görevinde bulunan kişilerin görevi kötüye kullanmayacağını kim garanti altına alacak. İş güvencesine sahip bir kurum çalışanının her zaman güvende olmasını ve kurumuna sahip çıkmasını sağlayacaktır.

Memurun hali hazırdaki sistemde güvence altında olması % 100 kimse dokunamaz anlamına zaten gelmemekte, yaptığı iş ve işlerden zaten sorumlu olduğu ve gerektiğince cezai yaptırımlara tabi tutulduğu bilinmektedir. Bu şekilde liyakata dayalı olmayan bir sistem ve iş güvencesinin olmadığı bir sistemde kamu da güvende olamaz. Tam metin için TIKLAYINIZ. Taşeronlar iş güvencesi için kadro isterken devlet memurları iş güvencesini kaybediyor haberi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler